Güren TİLKİ

   Lefke’de 1.770 sterlin meblağlı bir çeki sahtelediği iddia edilen 3 kişinin tutukluluk süresi 4 gün daha uzatıldı.

   Oturumları Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen Lefke Kaza Mahkemesi’nde görüşülen davada Lefke Polis Karakolu’nda görevli Polis Memuru Erkan Yılmaz, olayla ilgili olguları aktardı.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Yılmaz, zanlılar S.A. ile S.A.’nın “Sahte Evrak Düzenleme ve Tedavüle Sürme” suçundan methaldar olduklarını söyledi.

   Polis, 27 Temmuz 2023 tarihinde, Lefke Polis Karakolu’na giden B.B.’nin yaptığı şikayette, 25 Temmuz 2023’te kendisini F.D.’nin aradığını ve elinde kendisine ait HSBC Bankası’ndan 1.770 sterlin meblağlı, 10 Haziran 2023 bozulma tarihli F.Ö.D. adına yazılı bir çek yaprağı olduğunu söylediğini, bu hesabın kendisine ait olduğunu fakat konu bankanın yaklaşık 10 yıl kadar önce kapandığını, böyle bir çek yaprağı yazmadığını konunun polis tarafından araştırılmasını talep ettiğini ifade etti.

   F.Ö.D.’den yapılan soruşturmada çekin A.J. ve zanlı S.A. tarafından kendisine verildiğini tespit edildiğini anlatan polis, zanlı 1 S.A.’nın 29.08.2023’te KKTC’ye giriş yaptığı sırada tutuklandığını, ilk sorgusunda çekle ilgili bilgisi olmadığını beyan ettiğini, daha sonra gönüllü ifade vererek el yazısı ile imza örneklerinin alındığını belirtti.

   Zanlının gönüllü ifadesinde çeki 07.06.2023 tarihinde Gemikonağı’ndaki evine giden kardeşi zanlı 2 S.A.’nın çekin üzeri doldurulmuş bir halde kendisine verdiğini ancak çeki nereden aldığını bilmediği daha sonra da yurt dışına çıkış yapacağı esnada havaalanında konu çeki yine kardeşi olan ve aranmakta olan A.J.’ye verdiğini, A.J.’nin de F.Ö.D.’ye verdiğini gördüğünü ifade ettiğini aktardı.

   Polis, 31 Ağustos 2023 tarihinde zanlı 2 S.A.’nın tespit edilerek tutuklandığını söyledi.

   Zanlı 2’ye yapılan sorgulamada zanlı 1’in gönüllü ifadesinde beyan ettiği hususlarla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını söylediğini anlatan polis, yurtdışında bulunan A.J.’nin de 2 Eylül’de KKTC’ye giriş yaptığı sırada tutuklandığını kaydetti.

   Polis, zanlının aynı gün verdiği gönüllü ifadesinde, söz konusu çeki Çamlıbel’de hayvancılık yapan O.K.’ye sattığı hayvanlara karşılılık A.S. aracılığıyla O.K.’den aldığını beyan ettiğini söyledi.

   3 Eylül’de zanlı aleyhinde 1 gün ek tutukluluk emri alındığını dile getiren polis, O.K. aleyhinde derdest müzakeresi temin edildiğini ifade etti

   Meseleyle ilgili yapılan soruşturmalar ve araştırmalar neticesinde olayla ilgili suç ortağı olduğu yönünde aranmakta olan şahısların bulunduğuna dikkat çeken polis, zanlı 3’ün ifadesinin de teyit ve tekzip edilemesi gerektiğini dile getirdi.

   Polis, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

   Yargıç Özge Uğraşın ise zanlıların 4 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.