BAĞIMSIZ ÖZEL

   Ülkemizdeki çevre felaketlerinin önüne bir türlü geçilemiyor.

   Mağusa’da Karakeşli bölgesindeki toprak alan, çöplerle doldu. At çiftliğinin yakınında bulunan toprak alanda inşaat atıklarından evsel atıklara, gübreden plastiklere kadar her türlü atık var.

   Çevre Yasası’nda, çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için birçok madde yer alsa da ne yazık ki bu kurallara uyulmuyor.   

   Çevre Yasası’nın 7. maddesinin 2. fıkrasında “Alıcı ortamların içine veya üstüne ve izinli geri dönüşüm veya bertaraf etme sahalarının dışındaki alanlara atık bırakılması, boşaltılması veya atılması yasaktır” şeklinde bir ifade yer alsa da birçok bölgede oluşturulmuş çöplükler yasaların ihlal edildiğini gözler önüne seriyor.     

   İlgili Yasa’nın ceza cetvelinde bir metre küp alanı kirletenlere asgari ücretin 4’te 1’i kadar, 1 ile 10 metreküp alanı kirletenlere asgari ücretin yarısı kadar, 10 metreküp ve daha fazla alanı kirletenlere ise asgari ücretin 2 katı oranında ceza kesilmesi öngörülüyor.   

   Çevre Yasası’nda yer alan bu para cezalarının rakamları her ne kadar caydırıcı olsa da denetim mekanizmasının eksikliği, insanların bu suçu işlediğinde bir ceza alacağına inanmaması ve çevreyi kirletmenin bir suç olduğunu düşünmemesi yasanın sadece kâğıt üzerine kalmasına neden oluyor.

Çöpler (1)Çöpler (8)Çöpler (9)Çöpler (6)Çöpler (7)Çöpler (4)Çöpler (5)Çöpler (2)Çöpler (3)