Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, diğer sanıkların tutuklanırken, araştırma ve soruşturmaya uğrarken ilgili kişiye farklı bir muamele yapılmasının izahatı ne olduğunu sordu.
Yazılı bir açıklamada bulunan Maviş, “Cevaplanması gereken soru: Bu imtiyazı kimler ve ne maksatla sağlamıştır?” dedi.

Açıklama şu şekilde:

"Diğer sanıklar tutuklanırken, araştırma ve soruşturmaya uğrarken ilgili kişiye farklı bir muamele yapılmasının izahatı nedir?

Cevaplanması gereken soru: Bu imtiyazı kimler ve ne maksatla sağlamıştır?

Uzun bir süredir devletin her kademesine sızmış rüşvet, sahtekarlık ve yozlaşma haberleri ile toplum yüzleşmektedir.

Yolsuzluk yapan, hırsızlık yapan, eş-dost-akrabasına menfaat sağlayan, bağımsız kurumlarda görevlerini rüşvet ile suistimal eden, görevini kötüye kullanan, siyasi torpil arayan, sahte diplomaya tenezzül edenlerin yargı süreçleri devam ediyor olmasına rağmen;

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KTSU) "sahte diploma" soruşturması kapsamında kamuoyunda sıkça tutuklanacağı konuşulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Kadın Kolları Başkanı’nın, gazeteciler takip edemesin diye, polis refakatinde, gizlice ve alışılmışın dışında sabah erkenden Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne çıkarılmasının, kişiye özel muamele uygulanmasının nedeni nedir?

Daha önce yasama ve yürütmenin ‘sahte diplomalar’ üzerindeki sözleri, ‘pişmanlık’ ifadelerinin kullanılması, rüşvete bulaşmış kişiler ile fotoğraf yayınlaması, çürük elmaları ayıklayacağız söylemleri ve Başsavcılığı ziyaretlerinin “siyasetin yargıya müdahalesi” olarak algılanmasına ve kamuoyunun tepkisini almasına rağmen;

Diğer sanıklar tutuklanırken, araştırma ve soruşturmaya uğrarken ilgili kişiye farklı bir muamelenin izahatı nedir?

Hem Güzelyurt Polisi’nin hem de Güzelyurt Kaza Mahkemesi'nin bu davranışı toplumda halihazırda azalan güvenin dibe vurmasına, yargının bağımsızlığının da kamuoyunda sorgulanmasına neden olmuştur.

Yasalarımızca hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Cevaplanması gereken soru: Bu imtiyazı kimler ve ne maksatla sağlamıştır?

Editör: Erol Kanlıada