Gönyeli’de meydana gelen “sahtekarlıkla para temini” suçundan tutuklanan F.D.’nin ardından yeğeni E.D. de suçla bağlantılı olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Polis memuru Ferhat Oruç, mahkemeye çıkarılan zanlıyla ilgili olguları aktardı.

Polis, zanlı F.D.’nin Haziran 2024 içerisinde I.G. ile internette ve daha sonra Gönyeli’de yüz yüze görüştükten sonra Türkmenistan'da ikamet eden ve KKTC'ye çalışmak için gelme arzusunda olan A.M.’ye ön izin çıkarıp, iş bulacağı konusunda vaatte bulunduğunu söyledi.

Polis, zanlının “sahtekarlık ve dolandırma” niyetiyle I.G.’den toplamda 313 bin TL parayı internet bankacılığı üzerinden temin ettiğini kaydetti.

Polis, zanlının ön izinin çıkmaması nedeniyle parayı iade edeceğini söylediğini, ancak I.G.’ye sadece 2 bin TL verdiğini açıkladı.

Polis, şikayet üzerine tutuklanan zanlının emare alınan cep telefonunda ilk nazarda yapılan incelemede birçok yabancı şahsın pasaport fotoğrafları ile ön izin belgelerinin tespit edildiğini belirtti.

Polis, zanlının mahkemeye çıkarılarak 3 gün süreyle tutukluluk emri alındığını, bu süre içerisinde zanlının cep telefonundaki ön izin belgeleriyle ilgili Çalışma Dairesi’nden araştırma yapıldığını ve söz konusu belgelerin tümünün “sahte olduğunun” belirlendiğini açıkladı.

Polis memuru, zanlıdan izahat istendiğinde sahte ön izinleri yeğeni E.D.’nin kullanımındaki cep telefonunda düzenlediklerini söylediğini ve “Resmi Evrak Sahteleme” suçunu işlediklerinin tespit edildiğini dile getirdi.

Polis, zanlı E.D.’nin 7 Temmuz’da tutuklandığını, ifadesinde suçunu kabul ettiğini belirtti.

Meseleyle ilgili geniş çaplı soruşturma yapıldığını, alınması gereken birçok ifade olduğunu belirten polis, zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Jale Ergüden, zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi. (KAMALI HABER)

Editör: Ahmet Karagözlü