Ahmet KARAGÖZLÜ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bugün Birlik binasında gerçekleştirdikleri toplantının ardından Başbakanlık önünde yeni aldıkları kararları ve bundan sonra izleyecekleri yolu açıkladı.

EYLEM TARIM BAKANLIĞI'NDA DEVAM EDECEK

Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, eylemin sona ermediğini, araçların kaldırılacağını ancak eylemin Tarım Bakanlığı'nda devam edeceğini söyledi.

Naimoğulları, hayvancıların 10 gündür süren eylem nedeniyle iş yapamadığını, araçlarına ihtiyaç duyduğunu, araçların bu nedenle kaldırılacağını söyledi.

Naimoğulları şöyle devam etti:

Başbakan Ünal Üstel “karar verdik eti getireceğiz” diyor. Başbakan toplumu ve üreticiyi kucaklamalı. Bu sektörün geleceği önemli, ille de ithalata bağlılık mı önemli?

Hükümetin üreticinin maliyetlerini düşürerek, üreticinin daha uygun fiyata et ve süt satmasını desteklemesi lazım.

 Biz, dünkü toplantıda her şeyi masaya koyduk. 15 Ocak’ta 1 litre çiğ süte 1 kg 65 gram yem alabiliyordu. Maalesef şuanda 1 litre sütle 1 kg 48 gram alınıyor. Her şey daha da pahalı oldu.

Yem fiyatlarına zam geldi, akaryakıta zam geldi, eklektikte zamlanacak. Hükümet hala haklı tarafları ortaya koymaya çalışıyor. Hükümetin başı olan Başbakan Üstel bu işi çözmek zorunda…”

“TARIM BAKANI BAŞBAKANI SUÇLU GÖSTERDİ”

Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş bizi yanılttı diyen Naimoğulları şöyle devam etti:

“ Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş bizi yanılttı. Et konusunda Başbakanın ısrarcı olduğunu anlattı.

Bizleri yanıltarak hayvancıyı buraya getirdi.

Üreticinin, hayvancının Tarım Bakanı’na güvenini kaybetti. Bizde bundan sonra aldığımız karar doğrultusunda araçları buradan alacağız ve bundan sonraki süreçte eylemi Tarım Bakanlığı önünde devam ettireceğiz.”

ARIKLI’NIN ÖZRÜ KABUL EDİLMEDİ

Naimoğulları, Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın eylemcilere yönelik söylediği sözlerden sonra özür dilediğini fakat bu özrün kabul edilmeyeceğini söyledi.

Naimoğulları şöyle konuştu:

“Siz bakansanız bakan gibi davranıp halkı kucaklayacaksınız, hayvancıya “hayvan” diyerek hakaret edilmez. Hayvancı bunu asla kabul etmez. Affeden olursa da hakkımı helal etmem."

Editör: Yasemin Canbaz