Ahmet KARAGÖZLÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse, "İrtikap", "Görevi Kötüye Kullanma" ve "Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası'na Aykırı Hareket" iddiasıyla yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı.

Yargıç Jale Ergüden'in huzurunda görüşülen davada İddia Makamı adına Savcı Senem Palabıyık ile avukat Yunsal İlhan hazır bulundu. Zanlı aleyhinde 3 gün daha tutukluluk emri temin edildi.

Mahkemede yeminli şahadet veren Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’ne görevli Polis Çavuşu Yahya Suiçmez, zanlı aleyhindeki olguları aktardı.

Suiçmez, 28 Mart 2024 tarihinde Serdinç Maypa'nın remand duruşması sırasında verdiği şahadetin ardından mahkeme emri gereği soruşturma başlatıldığını söyledi.

Suiçmez, zanlının Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptığı sırada, yabancı işçi getirilmesi konusundaki ön izin başvurularının daha hızlı ve erken yapılmasına yardımcı olduğunu anımsattı.

Laptop hediye aldı

Suiçmez, 31 Ekim 2023 tarihinde, İskele'de inşaat alanında faaliyet gösteren bir firmanın 1000'e yakın işlemini hızlandırmak için zanlının firmaya personel göndereceğini söylediğini, ancak söz konusu personelin bilgisayarı olmadığı için 1850 dolar değerindeki bir laptopun "hediye" edilmesini istediğini kaydetti.

Suiçmez, yapılan soruşturmada, zanlının hediye aldığı laptobu evine götürerek kendi özel işleri için kullandığının belirlendiğini dile getirdi.

Marka içki ve puro talep etti

Suiçmez, zanlının 3 günlük tutukluluk süresinde 22 kişiden ifade temin alındığını dile getirdi.

Suiçmez, zanlının görevini kötüye kullanarak görevi sırasında çeşitli hediyeler kabul ettiğini, hediye vermeyen kişilere işlerinin aksaması için baskı yaptığı yönünde ifadelerin temin edildiğini belirtti. 

Suiçmez, zanlının bu kapsamda iş yaptığı kişilerden alkollü içki ve puro talep ettiğini söyledi. 

Suiçmez, zanlının yaptığı işlere karşılık istediği ürünlerin markasının fotoğrafını ilgili firmalara göndererek 33 adet 168 bin TL değerinde alkollü içki ile değeri yaklaşık 150 bin TL olan 52 adet puro hediye aldığını, söz konusu içki ve puroların zanlının evinde bulunarak emare alındığını belirtti.

Suiçmez, zanlının tutukluluk süresinde bir dönem kaldığı otelden 4 adet yastık talep ettiğine yönelik bilgi aldığını, bununla ilgili otel işletmesinin ifadeye çağrıldığına dikkat çekti. 

40 asgari ücret cezayı işleme koymadı

Suiçmez, Çalışma Dairesi müfettişleriyle birlikte zanlının bir inşaatta denetim yaptığını, müfettişlerin söz konusu inşaatta çeşitli aksaklıklar tespit ettiğini ve şirkete 40 asgari ücret ceza kesildiğini, ancak zanlının ceza formunu işleme koymadığını, firmaya sadece 1 asgari ücret ceza kesilmesini sağladığını belirtti. 

Zanlının söz konusu firmadan "90 bin sterlinlik bir daireyi 50 bin sterline aldığına" yönelik bilgi alındığını belirten Suiçmez, firma yetkilisinin ifadeye çağrıldığını, konunun araştırıldığına dikkat çekti.

Soruşturma narenciyeye de uzadı; 50 bin sterlin almış

Suiçmez, soruşturma kapsamında Güzelyurt'ta narenciye işlerinin yapılması için zanlının narenciye işine de el attığını söyledi. 

Suiçmez, zanlının ülkeye 440 portakal işçisi getirilmesi işlemini hızlandırmak karşılığında 50 bin sterlin temin ettiğine yönelik iddia temin edildiğini, bu konunun da araştırılacağını dile getirdi.

Cep telefonu şifresini yine vermedi

Suiçmez, zanlının emare alınan cep telefonunun şifresini yine vermek istemediğini kaydetti.

Suiçmez, söz konusu telefonda birçok suçla bağlantılı yazışmaların olabileceğini ifade etti.

Hediye listesi bekleniyor

Türkiye'den bir kişinin zanlıya verilen hediyelerle ilgili ifade vermeye geleceğini, bu kişinin elinde zanlıya hangi hediyelerin verildiği ve verileceğiyle ilgili listenin bulunduğunu belirten Suiçmez, ayrıca zanlıya "para verdiği" belirlenen bir kişinin de arandığını kaydetti. 

Suiçmez, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Jale Ergüden, zanlının 3 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.