Gönyeli’de “ön izin çıkarıp iş bulacağı” vaadiyle bir kişiden 313 bin TL para alan F.D. ile yeğeni E.D.’nin tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı.

Zanlılar, “Sahtekarlıkla Para Temini” suçlamasıyla yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Polis memuru Ferhat Oruç, mahkemede olayla ilgili olguları aktardı.

Polis, zanlının Haziran 2024 içerisinde I.G. isimli biriyle önce internet, sonra da yüz yüze görüştükten sonra KKTC'ye çalışmak için gelmek isteyen bir kişiye “ön izin çıkarıp iş bulacağı” konusunda vaatte bulunduğunu söyledi.

Zanlının “sahtekarlık ve dolandırma” niyetiyle I.G. isimli kişiden toplamda 313 bin TL parayı internet bankacılığı üzerinden temin ettiğini belirten polis, zanlının ön izinin çıkmaması nedeniyle parayı iade edeceğini söylediğini, ancak sadece 2 bin TL geri ödeme yapığını açıkladı.

Polis, şikâyet üzerine tutuklanan zanlının emare alınan cep telefonunda ilk nazarda yapılan incelemede, birçok yabancı şahısların pasaport fotoğrafları ve ön izin belgelerinin tespit edildiğini kaydetti.

Polis, zanlının mahkemeye çıkarılarak 3 gün süreyle tutukluluk emri alındığını, bu süre içerisinde zanlının cep telefonundaki çalışma ön izin belgeleriyle ilgili Çalışma Dairesi’nden araştırma yapıldığını ve söz konusu belgelerin tümünün “sahte” olduğunun belirlendiğini açıkladı.

Polis, zanlıdan izahat istendiğinde sahte ön izinleri yeğeni E.D.’nin kullanımındaki cep telefonunda düzenlediklerini söylediğini ve “Resmi Evrak Sahteleme” suçunu işlediklerinin tespit edildiğini açıkladı.

Polis, zanlı E.D.’nin 7 Temmuz’da tutuklandığını, ifadesinde suçunu kabul ettiğini belirtti.

Meseleyle ilgili 22 kişiden ifade alındığını, zanlıların iki bankadan işlem yaptığını, bunların araştırılacağını ve 10 ifade daha alınacağını belirten polis, zanlıların 5 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Jale Ergüden, zanlıların 5 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi. (Kamalı Haber)

Editör: Ahmet Karagözlü