Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın daveti üzerine bugün Cumhurbaşkanlığında toplantıya katıldıklarını açıkladı.

Tatar, Londra'da BM Genel Sekreteri’nin temsilcisi ile yaptığı görüşme hakkında Kudret Özersay ve Halkın Partisi yetkililerine bilgi verdi.

Özersay’ın paylaşımı şöyle:

“Bugün Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’ın daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı’na gittik.

Londra’da BM Genel Sekreteri’nin temsilcisi ile yaptıkları görüşme konusunda bizleri bilgilendirdi ve bundan sonrası konusunda görüş alış verişinde bulunduk.

Geçtiğimiz haftalarda özellikle son dönemde mülkiyet konusunda Rum tarafında başlayan tutuklamalar konusunda da Cumhurbaşkanlığı’na davet ederek bu konudaki görüşlerimizi ve Londra görüşmesi konusundaki fikirlerimizi almıştı.

Görüşmede tarafıma Halkın Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu MYO Üyesi sayın Ahmet Tokatlıoğlu eşlik etti.

BM Genel Sekreteri Holguin’in kısa süre sonra Genel Sekreter’e sunacağı raporla birlikte yeni bir aşamaya geçileceğini düşünüyorum.

Hem içerik, hem de yöntem olarak klasik anlamda bir müzakerenin özellikle ortak bir zemin olmaması nedeniyle başlayamayacağı, alışılagelmiş bir müzakerenin başlamasının da bizi aynı kısır döngüye sokacağı çok aşikardır. O nedenle sayın Holguin’in raporundaki tespitler ertesinde yeni ve yaratıcı yaklaşımlara ihtiyaç olacaktır. Halkın Partisi olarak bu konularda görevde kim olursa olsun düşüncelerimizi paylaşmaya ve elimizden geldiğince yardımcı olmaya gayret göstereceğiz.”

Editör: Batuhan Borakan