Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Nevzat Özkunt, Serdinç Maypa ile ilgili gelişen süreci yakından takip ettiklerini belirterek “Özel Hayatın Gizliliğini İhlal” gerekçesiyle Maypa'nın tutukluluğunun talep edilmesini ‘İfade Özgürlüğü' bağlamında sakıncalı bulduklarını söyledi. 

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özkunt, “Masumiyet Karinesi daha fazla zedelenmeden sürecin ilerletilmesini şiddetle önemsiyoruz” dedi. 

Özkunt, “İfade özgürlüğü hakkı; ‘duymak istemediğimiz ifadeler’ için de geçerli bir haktır” diye konuştu. 

Nevzat Özkunt’un paylaşımı şöyle: 

“Serdinç Maypa ile ilgili gelişen süreci Toplumcu Demokrasi Partisi olarak yakinen takip ediyoruz.

Bugün iddia makamının, ‘Özel Hayatın Gizliliğini İhlal’ gerekçesi ile Maypa'nın tutukluluğunu talep etmesini ‘İfade Özgürlüğü' bağlamında sakıncalı buluyoruz.

Öte yandan Maypa ile ilgili bugün kendi ifadeleriyle de doğrulanan bazı telefon görüşmeleriyle ilgili iddiaların gerçekliğinin de ivedilikle ortaya çıkarılmasını, ‘Masumiyet Karinesi’ daha fazla zedelenmeden sürecin ilerletilmesini şiddetle önemsiyoruz.

Bir diğer önemli husus ise; şikayetçi olan kişi ve kurumlar ile bağlantılı konuların soruşturmalarının bir an önce tamamlanıp yargıya havale edilmesi, adaletin sağlanması ve ülkedeki çürümüşlüğe neşter vurulması bakımından hayati öneme haizdir.

Ülkenin ifade özgürlüğü iklimi ve gerçeklerin gün yüzüne çıkması; TDP için her zaman olduğu gibi bugün de birincil öncelikte önem arz etmektedir.

Zira ifade özgürlüğü hakkı; ‘duymak istemediğimiz ifadeler’ için de geçerli bir haktır.

Ve unutulmamalıdır ki her suç ya da iddia ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Sürecin takipçisi olduğumuzu yineler, polisin soruşturmasını bir an önce bitirmesini talep ederiz.”