Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Ziya Öztürkler, bir önceki af yasasının oy birliğiyle meclisten geçirildiğini belirterek söz konusu dönemde aftan yararlanacaklarla ilgili maddeler koyduklarını söyledi.

Öztürkler, “17 yılda 11 af geçirildi. Önemli olan aflara gerek kalmadan ne gibi çözümlerin alınması gerektiğidir” dedi.

Af yasalarına gerek kalmaması için, “e-Vize” otomasyon sisteminin yürürlüğe girmesi, düzensiz göçle mücadele merkezinin de aktif ve doğru şekilde çalışması gerektiğini dile getiren Öztürkler, “Bunların yürürlüğe girmesi elzemdir” dedi.

Öztürkler, DPÖ’nün ve İstatistik Kurumu'nun verilerle doğru bir şekilde çalıştırılmasının önem arz ettiğini söyledi.

Nüfus konusunun ülkenin geleceğinin planlamasında ciddi bir önem arz ettiğini belirten Öztürkler, gerçekçi ve doğru veri için paydaşlarla plan ve programların ortaya konması gerektiğini kaydetti.

“Mekansal Adres ve Kayıt Sistemi bir an önce hayata geçmeli”

Mekansal Adres ve Kayıt Sistemi (MAKS) projesinin bir an evvel yürürlüğe girmesinin gerekliliğini mecliste dile getiren Öztürkler, tüm belediyelerin bu sistemi kullanmasının önemine vurgu yaptı.

Bu verilerin ortaya konmasının İstatistik Kurumu verileri için de önem taşıdığını söyleyen Öztürkler, nüfus verilerinin sadece sayı değil, eğitim düzeyi, demografik durum, sağlık, yaş aralıkları gibi alanlardaki verilerinde doğru tespiti için önem arz ettiğini vurguladı.

Editör: Ahmet Karagözlü