Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sami Özuslu, KKTC’nin Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü tarafından ölçülen “Basın Özgürlüğü Endeksi’nde geçen yıla göre 14 sıra birden gerilediğini söyledi. Özuslu, KKTC’de basın özgürlüğünün sürekli geriye gitmekte olduğunun bir kez daha belgelendiğine değindi.

Özuslu, konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Paylaşım şu şekilde:

“Basın özgürlüğü endeksinde 14 sıra birden geriledik.

‘Atanmışlar ekibi’ tarafından yönetilen Kuzey Kıbrıs’ta basın özgürlüğünün sürekli geriye gitmekte olduğu bir kez daha belgelendi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü tarafından her yıl ölçülen ‘Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Kuzey Kıbrıs geçen yıla göre 14 sıra birden geriledi. 2023’te 180 ülke içinde 76’ncı sırada yer alan Kuzey Kıbrıs 2024’te 90’ıncı sıraya düştü. Her yıl 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde açıklanan endexe göre ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ (Güney Kıbrıs) de 10 sıra geriye gitti. Bir önceki yıl 55’inci sırada yer alan ‘Kıbrıs’ bu sene 65’inci sırada yer bulabildi. Adanın hem kuzeyi, hem güneyi endekste ‘açık turuncu’ renkle gösterilen ‘sorunlu’ ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye ise bu yıl 7 basamak yükselse de basın özgürlüğünün ‘çok ciddi’ tehdit altında olduğu ‘koyu kırmızı’ renkle betimlenen ülkeler arasında bulunuyor.

Kuzey Kıbrıs'In 14 sıra birden gerilemesinin temel nedenleri arasında ‘çeşitli çıkar gruplarının medyayı ele geçirmesi, özgür basının mali sorunlarla boğulması, kamu yayıncısı BRT’nin ‘saray ve hükümet borazanlığı’ yapması, gazetecilere açılan ceza ve tazminat davaları, biatçı yaklaşımın getirdiği otosansür’ var.

Basınımız da, toplumumuz da böylesi bir tabloyu hak etmiyor. Daha özgür, daha etik, daha güçlü, daha bağımsız basın mümkündür.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde her şeye rağmen kalemini satmayan, kimseye boyun eğmeyen basın emekçilerine selam olsun!..

Tüm hak ve özgürlükler gibi ‘hayatın özgürlüğü’ olan ‘basın özgürlüğü’ için mücadeleye devam”.

441231716 10159551479721857 8528631124619275865 N