Kıbrıs'ta ortak zemin arayışlarına yönelik önemli bir adım olarak, Kıbrıs Barış Kültürü Merkezi (CPDC) ve Apofasi Eirinis tarafından geliştirilen ortak deklarasyon Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP) tarafından organize edilen panelde tartışıldı. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlik, 4 Nisan 2024 Perşembe günü, saat 17:30 ile 19:30 arasında Lefkoşa ara bölgedeki Ledra Palace Hotel'de yapıldı ve müzakere süreçlerinde deneyimli önde gelen isimleri bir araya getirdi.

CPDC Başkanı Meltem Onurkan Samani tarafından okunan ortak deklarasyonda, Kıbrıs'ta sürdürülebilir çözüme katkıda bulunacak müzakereleri başlatma, yürütme ve sonuçlandırma konusunda birleşik bir yaklaşımın önemi vurgulandı. Etkinlikte konuşan deneyimli figürler arasında Ioannis Kasoulides, Erato Kozakou Marcoullis, Özdil Nami, Meltem Onurkan Samani, Nikos Mesarites ile İpek Borman bulunurken, genç kuşağı temsilen Evgenia Chamilou ve Şadiye Işısal gibi isimler yer aldı.

Özdil Nami, konuşmasında deklarasyonun Kıbrıs sorunundaki tıkanıklığı aşma potansiyeline dikkat çekti ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik umutlu olmak için gerekçeler bulunduğunu dile getirdi. Genç aktivistlerden Şadiye Işısal ise barış inşa çabalarında yeni neslin umut verici katılımına işaret etti.

Etkinlik, katılımcıların görüşlerini ifade etmelerine ve panelistlere sorular yöneltmelerine olanak tanıyan interaktif bir oturumla son buldu. Toplantı, Kıbrıs'ta kalıcı barışa ulaşmak için iş birliği ve ortak stratejilerin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha ortaya koydu.