Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Özkunt, kamuya partizanca yapılan istihdamlarla, fırsat eşitsizliği yaratıldığını söyledi.

   Bir göreve, görevin hakkını verecek kişiler alınması gerekirken, iş bilmeyen kişilerin istihdam edildiğini belirten Özkunt, yargının da bu konularda yıpratılmaya çalışıldığını dile getirdi.

   BAĞIMSIZ TV’de Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın sunduğu “Markaj” programına konuk olan Özkunt,   “Ülkede sağlıktan tutun ekonomiye kadar her alandaki durumu görüyoruz, halen tedbir alınmıyor” diyerek şu anda toplum gailesi çeken bir yönetim anlayışının olmadığını söyledi.

   Ülkedeki temel ürünlerin denetime tabii tutulması gerektiğine dikkat çeken Özkunt, fiyatların çok dengesiz olduğunu, fiyatların başını alıp gittiğini dile getirdi. Özkunt, artık Türkiye’deki gibi halk marketleri açılması gerektiğini vurguladı.

   Ülkedeki insanların sesini duyurmak için pek fazla eylemde bulunmadığını belirten Özkunt, gerçekleştirilen eylemlere katılanların çok az sayıda olduğunu ve hep aynı kişilerin görüldüğüne dikkat çekti.  Ülkedeki gençlerin de ülkeye olan inancını kaybettiğini vurgulayan Özkunt, gençlerin sürekli olarak göç etmeyi düşündüğünü, bir kısmını ise göç ettiğini kaydetti.

   Özkunt, Kıbrıs Türk toplumu kendi topraklarında azalmaya başladığını, yabancı uyruklulara çok rahat bir şekilde Türk vatandaşlığı verilmeye başlandığını söyledi.

“5 yıllık kalkınma planı tüm paydaşlarla hazırlanmalıydı”

   TDP Genel Başkanı Yardımcısı Nevzat Özkunt, 5 yıllık kalkınma planının tüm paydaşlarla hazırlanması gerektiğini söyledi. Özkunt, Başbakan Ünal Üstel’in nüfusu ve ne zaman nüfus sayımının yapılacağını açıklayamamasının ayrıca 5 yıllık kalkınma programı açıklamasının da komediden başka bir şey olmadığını belirtti.

   Kalkınma planının hazırlanırken muhalefetin de haberi olmadığına dikkat çeken Özkunt, “Her alanda önümüzü görmek için hedef koyup o hedefler doğrultusunda çalışmalıyız” dedi. Toplumun siyasete olan güveni kalmadığını kaydeden Özkunt, bu durumun düzeltilmesi gerektiğini belirterek, halka bir umut aşılamanın şart olduğunu dile getirdi.

“Partizanlık”

   Ülkede yapılan istihdamlara da değinen Nevzat Özkunt, “Partizanlığın anası Ulusal Birlik Partisi’dir” dedi.

Partizanlığı bu ülkeye getiren partinin UBP olduğunu belirten Özkunt, diğer partiler de bunların kopyası olmaya başladığını söyledi.

   Birçok yere partizanca istihdam yapıldığına dikkat çeken Özkunt, bu nedenle fırsat eşitsizliği ve liyakatsızlık yapıldığını vurguladı.

   Bir göreve, görevin hakkını verecek kişiler alınması gereken yerde iş bilmeyen kişilerin istihdam edildiğini kaydeden Özkunt, yargının da bu konularda yıpratılmaya çalışıldığını dile getirdi.

“Üzerine gidilmesi gereken yolsuzluklar var”

   “Sahte Reçete” soruşturmasına da değinen Nevzat Özkunt, ülkede esas üzerine gidilmesi gereken yolsuzluklar bulunduğunu, özellikle Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) uğratıldığı zararın neden sorgulanmadığını sordu.

    Poliste insani koşulların oluşturulmasının gerekli olduğunu belirten Özkunt, polisin özerk yapıya kavuşturulması gerektiğini söyledi. Polisin yanlı ve taraflı soruşturmalar yaptığını savunan Özkunt, bu konuda eczacı ve doktorların yargılanma sürecinin bunu açığa çıkardığını dile getirdi.

   Ülkedeki yolsuzlukların, partilerin en üst seviyesine kadar çıktığını ifade eden Özkunt, özellikle Ulusal Birlik Partisi (UBP) içerisinden kişilerin kendisine bu bilgileri verdiğini söyledi.  Kendilerine ilgili belgelerin verilmesini istediklerini dile getiren Özkunt, belgelerin ellerine geçtiği takdirde gerekenin yapılacağını vurguladı.  Özkunt, “Günü gelecek toplumun kaynaklarını tüketen yandaşına peşkeş çeken kişiler için gereği yapılacak, bu iş yapanın yanına kar kalmayacak” ifadelerine yer verdi.