Brent ham petrolü önceki seansta yüzde 0,5 oranında yükseldikten sonra varil başına 84 dolara yükseldi ve ABD ham petrolü 79 doların üzerine çıktı. Genel ham petrol stokları geçen hafta 1,36 milyon varil azaldı, ancak Cushing depolama merkezindeki stoklar geçen Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Orta Doğu'daki gerilimlerin azalmasıyla petrol geçen ayın başından bu yana düşüşte.

Aralarında Daan Struyven'in de bulunduğu analistler, bir notta Goldman Sachs' ın artık grubun Haziran ayında gönüllü üretim kesintilerini kısmen gevşeteceğini duyurmasını beklemediğini belirtti. Analistler "OPEC+ arzının daha uzun süre daha düşük olmasını bekliyoruz" dediler. Yine de artan yedek kapasitenin üretimi artırma baskısını artırabilmesi nedeniyle daha yüksek üretim hedefleri "makul" olmaya devam ediyor.

Ayrı bir gelişmede Biden yönetimi, ülkenin acil durum petrol rezervlerini yeniden doldurmak için ödemeye hazır olduğu bedeli artırdı. Enerji Bakanlığı ilk kez açık bir tavan belirlenerek varil başına 79,99 dolara kadar ödeyecek.

IG Asia pazar stratejisti Yeap Jun Rong, "Petrol fiyatları son iki haftadır gerilemenin ardından istikrar kazanmaya çalışıyor. Ortadoğu'da İsrail ile Hamas arasında yaşanan tıkanmış durum ve ABD ham petrol stoklarındaki düşüş, düşüş eğiliminin bir miktar gevşemesi için nedenler sunuyor" dedi.