Polis mensuplarının görev sırasında darp ve şiddete maruz kalmalarının son günlerde arttığına dikkat çeken KKTC Emekli Polisler Derneği (EPD) konuya sert tepki gösterdi.
EPD Genel Başkanı Birol Atasü dernek yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada; cürümler ve trafik kazalarını önlemek adına adeta ‘canı avucunda’ gece gündüz çalışan polis mensuplarına acımasızca saldırılmasını binlerce üye olarak üzüntü ile izlediklerini belirterek polise karşı fiili şiddet uygulayanların yasalar önünde hesap vereceklerine inandıklarına vurgu yaptı. Atasü darp ve şiddet uygulayarak polisin görev yapmasına engel olunması konusunda ülkemiz yasalarında gerekli cezai hükümlerin yer aldığını da anımsattı.
EPD Genel Başkanı Birol Atasü’nün açıklaması şu şekilde:

“ Polis Örgütümüz cürüm ve trafik kazalarını önlemek gayesiyle gece gündüz mesai mefhumu gözetmeden görevlerine ve operasyonlarına devam etmektedir. Yakın zamanda gündemi uzun süre meşgul eden Lefkoşa’da Hayvan Üreticileri Birliği’nin eyleminde gerekse diğer görevlerinde gösterdiği sağduyulu ve soğukkanlılık takdire şayandır.  Ancak buna rağmen son günlerde polisimize karşı fiili şiddetin artarak devam ettiğini gözlemliyoruz.           
Gönyeli‘de kadına karşı şiddet olayı ile ilgili olarak olay yerine giden polislerin darp edilmesi.. 1.06.2024 tarihinde Karşıyaka’da  oynanan futbol karşılaşmasında alkolü bir kişinin iki polis mensubunu  darp etmesi. 2.06.2024 tarihinde de Girne’de yine alkollü bir kişinin eşini rapor eden trafik polislerine karşı rahatsızlık yaratıcı hareketlerde bulunup darp etmesi kabul edilir davranışlar değildir. Polisimiz suçları önlemek halkın güvenliğini sağlamak ve suçluları adalete teslim etmek için özveriyle görevlerini yerine getirirken bu tür hareketlere maruz kalmasını şiddetle kınıyoruz ve bu kişilerin adalet önünde hak ettikleri cezaya çarptırılacaklarına inanıyoruz. Dernek olarak polis örgütünün yanında olduğumuzu bildirir tüm görevlerinde başarılar dileriz.” 

Editör: Erol Kanlıada