Kralların Otomobili

Dünyanın bütün büyüklerinin ve zenginlerinin tutkusu bir Rolls-Royce otomobiline sahip olmaktır. İngiliz Kraliçesinden Arap Şeyhlerine, büyük is adamlarından, petrol krallarına kadar. Çünkü 1906 yılında dünya ilk Rolls Royce otomobilini tanıdıktan bu yana, ona sahip olmak, rahat, arızasız ve latif bir otomobil gezisi anlamına gelir, herkes onun dünyamızda yapılabilen bir şeyin en mükemmeli olduğunu sessizce tasdik eder, bu yıllardan beri kanıtlanmış bir gelenektir. Hem günümüzde hem de bundan 100 yıl önce “Dünyanın En İyi Otomobili Hangisidir?” sorusunun yanıtı değişmedi: Rolls-Royce. Çok lüks ve pahalı otomobiller üreten Rolls-Royce, otomotiv endüstrisinin zirvesini belirliyor, hem de 1904’ten beri. Mühendis Henry Royce ve Birleşmiş Krallık’ın ilk motorlu araçlar bayi sahibi Charles Rolls’un bir araya gelmesiyle kurulan Rolls-Royce, önceki yüzyılın başında yaşanan otomobil çılgınlığında en iyisini hedefledi. Kişiye özel otomobiller üreten Rolls-Royce için o günlerdeki alışkanlıkların pek çoğu günümüzde de devam ediyor.

07-uretilen-ilk-rolls-royce-modeli (2)

100 Yıllık Mükemmel Tarih


Bu mükemmelliğe varış, yüzyılın başındaki otomobillerin 5-10 kilometrede bir durduğu, bir sürü can sıkıcı arıza yaptığı bir devirde elektrik mühendisi Henry Royce'un sahip olduğu "Decauville" adındaki Fransız arabasının onu deli etmesi ve nihayet onun mükemmel bir araba yapmaya karar vermesiyle başlar. Kafası kızan Ingiliz nihayet kendi otomobilini kendisi yapmaya hazırlanır. Aynı yıl içinde ilk Royce 10 beygir gücündeki iki silindir motoru islemeye başlar Royce motorları, otomobilleri ve arızalarını iyice incelemişti. Otomobil ve motorlarla ilgilenen meslek basını hayranlık içindeydi ve bu girişimi büyük manşetlerle övüyorlardı.

İngilizler otomobil sporlarına çok önem vermektedir . klasik Araba deyince akla ilk gelen isimler olan Rolls Royce ve jaguar markaları İngiliz firmalarına aittir. Bu markalar özelikle Rolls Royce geçmiş ve günümüzde de  aristokrat tarafını da simgelemektedir. Rolls Royce efsanesi  İngiliz  klasik arabalarda lider konumda dır. Rolls Rocse bu klasikliği sayesinde hem gücü,zarifliği liderliği gösterirken hem de İngilizlerin ruh halini çok iyi yansıtmaktadır. İngilizlerin  şuan taksilerinde de teknolojini gelişmesine rağmen  1960’ların klasikliğini yansıtmaktadır.

1938 Rolls Royce Phantom III

Rolls Royce şirketler gurubunun sahibi ve kurucusu olan Henry  Royce sanayi devriminin yapılmasıyla girişimci ve pratik zekası  sayesinde şirketin de 1884 yılında makine üretimine  başlamıştır. Yirmi yıllık  makine üretimiyle tecrübe kazanan Henry  Royce  otomobil sektörünün  gelişmesiyle teknolojiden geri  kalmayan bu  isim makine üretiminden sonra otomobil üretimine  geçmiştir. 1904 yılın da ilk otomobilini Royce Limited of  Manchester firması adı altında üretmiştir. 1905 yılında Charles Rolls’la tanışan Henry Royce  ürettiği otomobilleri satmaya başlayan Rolls  1906 yıllında sonra işbirliklerini bir adım daha ilerleterek yeni ürettikleri  araba markasını Roll Royce  olarak değiştirmişlerdir.  Kendilerine  misyon olarak “Dünyanın En İyi Ve Prestijli Otomobili ” seçen  Henry Royce ve Charles Rolls  bu sözlerinin arkasında daima durmuşlardır. Bu prensiple geçmişten günümüze çizgisini bozmadan gelmiştir. Hedeflerini sadece klasik otomobil üretimiyle sınırlamayan Roll Royce   Wright Kardeşlerle 1915 yıllında yaptığı anlaşmayla Savaştaki müttefiklerine ilk zırhlı araçları ürettiler. Girişimlerine  hız kesmeden devam eden Roll Royce  1939 yıllında Kraliyet Hava Kuvvetlerinin uçaklarının motorlarını daha iyileriyle değiştirdiler. O zamanlar fazla uçak firması olmadığı için sayılı olan firmalardan birisi olmuştur.  Özel olarak üretilen on beygir gücündeki ilk Rolls Royce 1904 den 1925 kadar tek model olarak üretmişlerdir. Tabi ki  bu otomobil Efsanevi Silver Ghost oldu Roll Royce ‘u  Roll Royce  yapan bu otomobil zamanın iyilerindendi her bir parçası itina ile  üretilmiş ve dış görünüşü zamanın araçlarına göre hassasiyetle yapılmıştır. Henry Royce üretim aşamasında “Yeterince iyi diye bir şey  yoktur. Yapılan ya doğrudur ve ya yanlıştır.

HD-wallpaper-rolls-royce-car-old-vintage-vehicles

” Bu sözleri prensip edinmiş ürettiği araçlara 3 yıllık garanti  vermişlerdir. Rolls-Royce için 1930’lu yıllar kara, deniz ve hava rekorlarının kırıldığı yıllar olmuştur.2.dünya savaşı başlamasıyla üretimlerine ara vermek zorunda kamışlar 1947 yılında 2. otomobilleri olana Silver Wraith ile üretime devam edildi. satış fiyatı 4.300 sterlin olarak satışa sunulmuştu 4257 cc 6 silindirli bir motora sahipti. İlk standart çelik şasili otomobillerini Silver Dawn olarak üretildi. Bu serinin bir diğer özeliği ise ihraç edilen ilk otomobildir. 1955 yılında iki otomobil birden üretildi Silver Cloud ve Phantom . Pantom altı serisi olup sadece kraliyet aileleri için özel olarak üretilmiştir. ilk Pantom sadece 16 adet üretildi.On yıllık bir ARGE çalışması yapıldıktan sonra  1965 yılında Roll Royce   Silver Shadow üretildi.  Bir çok yeniliği sahip olan Shadow  bağımsız süspansiyon ve disk Frenler kullanılmıştır. Sağlam monoblok  gövdeye sahiptir bu sayede  bir çok firmaya ilham kaynağı olmuştur. Motor olarak Silver Cloud motorunu geliştirilerek yerleştirmiştir. Bu motorla daha iyi bir performansa sahip oldu.  Vites kutusuna  elektrik  desteğini ve çift katmanlı tubeless lastiklerini kullanmışlardır. 1980 yıllına kadar üretime ufak değişiklerle devam etmiştir.  Soylu sahiplerini rahat ettirmek için gerçek İngiliz derisi kaplanan iç tasarım, kaliteli halılar ve otomatik klima sistemi  günümüze kadar devam ettirmektedir.

wp11014494

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ  :  Rolls-Royce’nin ikonik kaput amblemi ve Charles Stevart ROLLS.

Lord John Walter Edward Douglas Scott Montagu’nun özel isteği üzerine tasarlanmış olan amblem, Charles Sykes isimli heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Başarılı heykeltıraş bu amblemi tasarlarken, Lord Montagu’nun sekreteri ve sevgilisi olan Eleanor Velasco Thornton’u model olarak kullanmıştır. Yani Rolls-Royce’nin ünlü kaput amblemi The Spirit of Ecstasy’ın ardında yasak olan bir aşk hikayesi yatmaktadır. The Spirit of Ecstasy’ın değerinin 40 milyon dolar olduğu bilinmektedir. Nitekim BMW 2002 yılında Rolls-Royce’yi satın aldığı zaman, bu kaput amblemini arabalarının üzerinde kullanmak için tam 40 milyon dolar ödemiştir. Rolls-Royce’nin kurucularından biri olan Charles Stewart Rolls, Manş Denizi’nin üzerinde uçmuş olan ilk kişi olarak da bilinmektedir. Charles Rolls, uçak hayatında hayatını kaybetmiş olan ilk İngiliz olarak da tanınmaktadır. Nitekim 12 Temmuz 1910’da başarılı ismin kullandığı Wright Flyer isimli uçağının kuyruğu düşmüş ve sanatçının hayatına mal olan bu uçak kazası gerçekleşmiştir.

H1118-L268486422_originalÜretilen ilk Rolls-Royce modelinin hiç ara vermeden 23.127 kilometre yaptığını biliyor muydunuz? Ki bu durum 1907 yılında gerçekleşmiş olup, üretilen ilk Rolls-Royce modeli, Glasgow ve Londra arasında tam 27 kere gidip gelmiştir. Rolls-Royce’nin kurucularından biri olan Sir Henry Royce “R” motorunun ilk çalışmalarını, kumsalda firmanın mühendisleri ile birlikte yapmış olduğu bir yürüyüş sırasında tasarlamıştır. Rolls-Royce’nin üretmiş olduğu araçlar o kadar kusursuzdu ki Ruslar bu araçları taklit etmek için tek bir girişimde bile bulunmadılar. İlaveten; uzay boşluğuna ilk giden kişi olarak ünlenen Yuri Gagarin isimli kozmonot ve pilotun, dünyaya geri döndüğü zaman ilk yaptığı şey bir Rolls-Royce kullanmak olmuştur. Rolls-Royce’nin otomobillerinin iç tasarımlarında hala makine kullanmadığı ve el işçiliği ile çalıştığını biliyor muydunuz?