Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde, “Adalete Işık Tut” sloganı ve sanıkların olası kastla yargılanması talebiyle Lefkoşa’da yürüyüş düzenlendi.

   Adıyaman’da 26 Nisan’da devam edecek İsias Otel davası öncesinde Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği öncülüğünde yapılan yürüyüş, meşaleler eşliğinde Lefkoşa terminalde başladı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde son buldu.

    Bazı katılımcılar ve aileler yürüyüş başlamadan önce, toplanma yeri olan terminalde ellerinde meşalelerle durarak “adalet” yazısı oluşturdu. Yürüyüşe katılanlar, ellerinde “İsias Ortak Davamızdır”, “Adalet İçin Yürüyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

    Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruhşen Karakaya, İsias davasında tek dayanaklarının bilimin gösterdiği doğrular ve hukukun üstünlüğü olduğuna dikkat çekerek, Türkiye Cumhuriyeti adaletinden de tek beklentilerinin bu olduğunu söyledi.

     Karakaya, “Savcılık ve bizler tarafından alınan 4 farklı teknik bilirkişi raporunda binanın bütün kusurları nettir, suçlar sabittir ve suçlular bellidir. Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkeme heyeti bu gerçeklerle hareket etmek zorundadır” dedi. Karakaya, bu dava adil sonuçlanıncaya kadar ‘katillerin’ hep peşinde olacaklarını vurguladı.

   Ruhşen Karakaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  “Sevgili yol arkadaşlarımız, bugün bizi yalnız bırakmayan tüm dostlarımız, sevenlerimiz ve çok kıymetli basın mensupları,

   Günlerdir, haftalardır, aylardır, tam 438 gündür, birlikte kalplerimizin attığı, birlikte ağladığımız, birlikte yürüdüğümüz, birlikte mücadele ettiğimiz dava arkadaşlarımız, dava yolumuzun uzun olacağını en başından beri hep söyledik.

  Hepimiz bunun bilincindeydik, bugün de bilincindeyiz. Bildiğiniz gibi maalesef son günlerde davamızda bizleri üzen kararlar alınmıştır. Bizim tek dayanağımız bilimin gösterdiği doğrular ve hukukun üstünlüğüdür.

   Türkiye Cumhuriyeti adaletinden de tek beklentimiz bu yöndedir.

   İlk günden beri kapanmayacak yaralarımızı, yasımızı bir kenara koyarak bize bu acıyı yaşatanların ve koskoca bir nesli yok edenlerin cezasını çekmesi gerektiğini hep birlikte dile getirerek ‘adalet, adalet' diye haykırdık.

   Bu haykırışımız 72 cana mezar olan bu yapının ortaya çıkmasında ismi geçen tüm kişiler ve sorumlular hak ettikleri en ağır hukuki cezaları alana kadar yani olası kastla yargılanıp hüküm giyene kadar devam edecektir.

   Bugüne kadar suçluların belli desteklerle aldırdığı tek bir rapor dışında, gerek savcılık gerekse bizler tarafından alınan 4 farklı teknik bilirkişi raporunda binanın bütün kusurları nettir, suçlar sabittir ve suçlular bellidir.

   Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkeme heyeti bu gerçeklerle hareket etmek zorundadır. Verilen ara kararlarla bizlerin bu yoldan döneceğine inananlara cevabımız nettir, bu kararlılığımız son nefesimize kadar devam edecektir çünkü bizim meleklerimize verilmiş sözümüz var!

    Önümüzdeki hafta bizler için dünyanın en güzel kokusunu, dünyanın en güzel gülüşünü, dünyanın en güzel yüzünü, dünyanın en güzel sarılışını kısacası canlarımızı, geleceğimizi bıraktığımız Adıyaman’da olacağız. Çocuklarımıza, öğretmenlerimize, çok sevdiğimiz arkadaşlarımıza ve turist rehberlerimize mezar olan Adıyaman’da bir kez daha hazır bulunacak, davamıza sahip çıkacak, tek yürek olacağız.

   Şampiyon Meleklerimizi, canımız öğretmen ve velilerimizin her birini sevgi ve özlemle her nefeste anıyoruz.

  438 gündür sadece bu ülkede değil dünyanın birçok yerinde yaşatılan bu isimler hep yaşayacak ve yaşatılacaktır.

   Geçtiğimiz hafta tamamlanan bilirkişi raporlarında, sadece 17 saniyede kum yığınına dönerek, canlarımıza mezar olduğu net olan Grand İsias Otel suçluları, serbest kalarak hayatlarına devam edeceğini sanıyorsa yanılırlar.  Bilinmelidir ki bu dava adil sonuçlanıncaya kadar sevdiklerimizi bizden koparan bu katillerin hep peşinde olacağız.

    Bu toplumsal davada yanımızda olup bize güç veren siz dava arkadaşlarımıza teşekkür ederiz, iyi ki varsınız!”