Samtay Vakfı, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte büyük bir dayanışma ve yardımlaşma hareketine öncülük ediyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da vakıf, Lala Mustafa Paşa Camii'nin Namık Kemal Meydanı'nda gerçekleştirdiği toplu iftar etkinlikleriyle geniş kitlelere sıcak yemek ve manevi destek sunuyor.

Her gün düzenlenen iftar yemeğine, gönüllüler ve hayırseverlerin destekleriyle katkı sağlanıyor. Geniş bir katılımla her gün dolup taşan Namık Kemal Meydanı, Ramazan ayının bereketini ve dayanışma ruhunu en güzel şekilde yansıtan bir ortam haline geliyor.

Samtay Vakfı'nın bu anlamlı organizasyonları, birlikte iftar yapmanın ve dayanışmanın tadını çıkarmak isteyenler için önemli bir fırsat sunarak farklı yaş, dil, din ve kültürden insanları bir araya getirerek toplumsal kaynaşmaya da katkı sağlıyor.

Samtay Vakfı, Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye devam ediyor

Samtay Vakfı Müdürü Lütfiye Seçkin, Suna Anne Dayanışma Mutfağı'nın 3 yıl önce kurulduğunu ve o zamandan beri geniş bir kitleye hizmet verdiğini belirtti.

Her yıl Ramazan ayında, vakfın önünde geniş kitlelere iftar ikramı yapıldığını ve haftanın 5 günü evlerine sıcak yemek ulaştırdıklarını ifade eden Seçkin, vakfın ihtiyaç sahibi yaşlı ve engelli bireylere yönelik destek sağladığını vurguladı.

Gıda koli bağışlarının da önemli bir faaliyetleri olduğunu dile getiren Seçkin, hem parasal destek sağlayanlar hem de kendi hazırladıkları kolileri vakfa bırakanların katkılarıyla Ramazan boyunca ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı ulaştırdıklarını belirtti.

Kurban bağışlarının da aş evinde yemek yapmak üzere kabul edildiğini söyleyen Seçkin, bağışçıların yönlendirmesiyle vakfın bu kurbanları ihtiyaç sahiplerine ikram ettiğini aktardı.

Samtay Vakfı, toplumsal dayanışma ve birlik duygusunun güçlenmesine de katkı sağlıyor

Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Sunat Atun ise, bu tür etkinliklerin iftar sofralarında paylaşılan duaların ve samimi sohbetlerin, insanların manevi olarak da doyuma ulaşmasını sağladığını dile getirerek, Samtay Vakfı'nın Ramazan ayı boyunca gerçekleştirdiği toplu iftar etkinliklerinin umut ve destek olmanın yanı sıra, toplumsal dayanışma ve birlik duygusunun güçlenmesine de katkı sağladığını belirtti.

Atun'un konuşmasına şöyle devam etti:

"Paylaşım, bizim değerlerimizin ve inancımızın temel prensiplerinden biridir. Son derece önemli bir konudur ve Kıbrıs Türk kültüründe de önemli bir yer tutar. Rahmetli annem Suna Atun ve büyüklerimizden aldığımız öğretilerle bu değeri daha da içselleştirdik. Bu yıl iftarlarımıza çok geniş bir katılım sağlandı. Bu iftarlarda, vakfımızın organizasyonunda ve mutfağında birçok hayırseverin katkısı bulunuyor. Bu katkılar, Gazimağusa halkının dayanışma ruhunu ne kadar önemsediğini göstermektedir. Bu, gerçekten önemli bir değerdir. 

Suna Anne mutfağı, hayırsever bir insan olan, her zaman ihtiyaçlı insanları gözetmeyi kendine vazife sayan rahmetli anneciğim Suna Atun’un değerlerini Samtay Vakfı altında kalıcı ve kurumsal bir hale getirmek ve sirdürülebilr bir hayır ve dayanışma programı olması düşüncesiyle 3 sene önce kurmuş bulunuyoruz. Bugün yaygın bir şekilde yapılan irili ufaklı bağışlarla Vakfımız organizasyonunda her gün mutfağımızdan ihtiyaçlı insanlara sıcak yemek sunulmaktadır. 2023 yılı sonunda yaptığımız bir anlaşma ile Gazimağusa belediyesi de bir aşların dağıtımını sağlamaktadır.

Vakfımızın ana faaliyetlerinden biri, insana 365 gün boyunca, canlı odaklı bir hizmet sunmaktır. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan herkese hizmet ettiğimiz bir yeriz. Yüce dinimiz İslam'ın değerlerini üstün tutarız ve O'nun esaslarıyla ve getirdiği iyilik ve güzelliklerle hareket eden bir kurumuz."

"Ramazanda Paylaşmak Berekettir" ilkesiyle yola çıkan Samtay Vakfı, toplumsal dayanışma ve yardımlaşma ruhunu canlı tutarak ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam ediyor.