Haber: Ahmet KARAGÖZLÜ

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan tutuklanan 57 yaşındaki Serdinç Maypa bugün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Bugün gerçekleştirilen duruşmayı Maypa'da destek veren çok sayıda kişi de de yakından takip etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç huzurunda görüşülen davada İddia Makamı adına Savcı Senem Palabıyık, Polis Genel Müdürlüğü'ne bağlı Özel Soruşturma Birimi'nde görevli Müfettiş Faysal Güden’i tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Güden, bir önceki duruşmada verdiği şahadeti yineledi.

Polis, zanlının 3 günlük tutukluluk süresi içerisinde ofis olarak kullandığı yer ile evinde bulunarak 226 belge ile diğer dijital emarelerin incelendiğini söyledi.

Polis, söz konusu belgelerin tek tek incelenerek sınıflandırıldığını, 24 adetinin farklı devlet kurumlarına ait özel yazışmalardan oluştuğunu belirtti.

Polis, zanlının pandemi döneminde ele geçirdiği düşünülen 1000 kişinin bilgisini nasıl ele geçirdiğiyle ilgili de Sağlık Bakanlığı'nda soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Dijital emareler arasında bulunan zanlıya ait cep telefonunun PGM'ye gönderildiği ve 30 Mart'ta geri alındığını dile getiren Polis, söz konusu cep telefonunun içerisinde zanlının 2 bin 586 kişiyle yaptığı chat yazışması ile 28 bin 223 adet resim olduğunun belirlendiğini kaydetti.

Polis, zanlının şikayetçi oldugu ses kayıtlarıyla ilgili olarak zanlıdan "ses örneği" alındığını belirterek 3 günlük tutukluluk süresi içerisinde 11 kişiden ifade temin edildiğini söyledi.

Polis, 11 kişiden 8'inin zanlının 12 Mart'ta Müteahhitler Birliği'ne ait belgeleri ifşa ederken yurtdışına kaçacağını iddia eden kişilerden oluştuğunu ve bu kişilerin de şikayetçi olduğunu belirtti.

Polis, ele geçirilen belgeler arasında Müteahhitler Birliği'ne ait ingilizce bir belge bulunduğunu anlattı.

Polis, Müteahhitler Birliği'nden yapılan soruşturmada bu belgenin kendilerine ait olmadığı ve kendi amblemletinin kullanıldığının söylendiğini, bu doğrultuda farklı bir suç ortaya çıkma ihtimalinin bulundunu söyledi.

Meseleyle ilgili soruşturma kapsamında 24 farklı kişiden daha ifade alınması gerektiğini belirten Polis, 1000 kişinin kişisel verilerinin nasıl ele geçirildiğiyle ilgili Sağlık Bakanlığı'nda da soruşturmanın devam ettiğine dikkat çekti.

Polis, zanlının cep telefonuyla ilgili dökümlerin henüz hazır olmadığını, dökümler ortaya çıktıktan sonra zanlının suç ortakları ile tanık olarak dinletilecek kişilerin yanı sıra 2 bin 586 kişiyle iletişim içinde olduğu da dikkate alındığında serbest kalması halinde tahkikata etki etme olasılığının olduğunu söyledi.

Polis, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 4 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Savcı Senem Palabıyık, 3 günlük tutukluluk süresinin çok verimli kullanıldığını, soruşturmanın selameti açısından zanlının 4 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlının avukatı Ünver Bedevi, zanlının ek tutukluluk almasına itiraz etti, duruşmaya geçildi.