Haber: Ahmet KARAGÖZLÜ

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Şube Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan tutuklanan Serdinç Maypa’nın avukatı Ünver Bedevi, zanlının ek tutukluluk almasına itiraz etti, duruşmaya geçildi.

Bedevi, müvekkilinin basın mensubu olduğunu, adam öldürmediğini, kamu yararı gereği gerçekleri ortaya çıkardığını savundu.

Bedevi'nin bir sorusu üzerine polis, Kalkınma Bankası'na ait belgeye sıradan bir vatandaşın ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi.

Bedevi, müvekkilinin "sipariş ve talimatla" içerde tutulmaya devam etmek istendiğini iddia etti.

Bedevi'nin müvekkilinin basın mensubu ve Basın-Sen'e üye olduğunu söylemesi üzerine polis, bazı gazetelerde zanlının gazeteci olarak görülmediğini okuduğunu söyledi.

Polis, Avukat Bedevi'nin müvekkilinin tutuklu kalmasına gerek olmadığını söylemesi üzerine "süreye ihtiyaç duyduğunu" yineledi.

Avukat Bedevi, kimsenin evrakların yalan veya gerçek olduğunu önemsemediğini, polisin de tek derdinin bu belgelerin nasıl ele geçirildiğini, yani "köstebeği" bulmak olduğunu söyledi.

Polis, zanlı aleyhine ek tutukluluğun belgelerin nasıl ele geçirildiyle ilgili olduğunu, köstebek denilen şeyin aslında olası suç ortakları olduğunu belirtti.

Polis, Bedevi'nin bir sözü üzerine "talimatla" hareket etmediğini söyledi.

Polis, bu ülkede yolsuzluk, rüşvet veya herhangi bir suç varsa bunu ortaya çıkarmanın kendilerinin sorumluluğunda olduğuna dikkat çekti.

Bedevi, müvekkilinin bazı gazetecilere göre gazeteci görülmediğini, ancak birçok gazeteciden daha fazla "gazeteci" olduğunu savundu.

Polis, herhangi bir suç veya suç unsuru varsa bunun polise bildirilmesi gerektiğini, sosyal medya hesabından kişilerin özel bilgilerinin ifşa edilemeyeceğini söyledi.

Duruşmaya 5 dakika ara verildi.