Haber: Ahmet KARAGÖZLÜ

“Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan tutuklanan 57 yaşındaki Serdinç Maypa'nın 4 gün daha tutuklu kalması talebiyle ilgili hitaplar yapıldı. 

İddia Makamı adına Savcı Senem Palabıyık, tahkikat memurunun kapsamlı bir sahadet verdiğini, zanlının 3 günlük tutukluluk süresinde ne yapıldığını gayet iyi açıkladığını söyledi. 

Palabıyık, verilerin zanlının eline nasıl geçtiğinin araştırılacağını belirtti. 
Palabıyık, tahkikatların sadece cinayetlere değil, yasalara aykırı her şeye yapılabileceğine dikkat çekti. 

Zanlı avukatı Ünver Bedevi'nin "Müvekkilim bir suçu ortaya çıkarmaya çalıştı" sözüne değinen Palabıyık, herşeyin bir prosedürünün olduğunu, herhangi bir şey araştırılırken başka bir suç işlenemeyeceğini söyledi. 

Avukat Ünver Bedevi ise müvekkilinin aleyhine getirilen suçlamanın kriminal bir yere oturtulacak tarafının olmadığını savundu. 

Bedevi, davanın ileri gidemeyeceğini, polisin müvekkilinin cep telefonu ve bilgisayarları gibi tüm dijital materyallerine el koyduğunu ifade etti. 

Müvekkilinin kamu kuruluşlarına ya da tanıklara etki etme durumunun olmadığını iddia eden Bedevi, "Bu dava belgelerin ne şekilde elde edildiğiyle ilgili değil. Çünkü suç varsa davası okunur. Buradaki amaç aslında belgeleri kimin verdiğini öğrenmek içindir" dedi, müvekkilinin basın mensubu olduğunu savundu. 

Bedevi, müvekkilinin susturmaya ve gözdağı vermeye çalıştıklarını belirterek "Kahraman bir insanı daha da büyük bir kahraman haline getirecekler. Yapmaya çalıştıkları işlerine yaramayacak" diye konuştu. 

Bedevi, basın özgürlüğü, fikir özgürlüğü ve insan hakları çerçevesinde bakıldığında müvekkilinin içerde olmaması gerektiğini söyledi.

Hitapların ardından mahkeme davayı karar için 15.45'e tehir etti.