Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Nevzat Özkunt, Maraş ile ilgili ve çözüm süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

TDP Genel Sekreteri Özkunt, Maraş ile ilgili sorunun çözüme kadar askıda olduğunu belirtti.

Özkunt, “bugünün liderliklerinden çözüm beklemek ölü gözünden yaş beklemektir” diyerek iki toplumda barış isteyen güçlerin güçlerini birleştirmesi gerektiğini vurguladı.

TDP Genel Sekreteri Özkunt’un açıklamalarının tamamı şöyle:

“Maraş, Kıbrıs’ta bütünlüklü bir çözümün parçası olmayacaksa bir “al-ver”in veya güven artırıcı bir adımın parçası olmalıdır.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki Kıbrıslı Türklerin hakları çözüme kadar askıya alındı ise toprak da bunun bir parçasıdır. Çözüme kadar askıdadır.

Tek yanlı kararlarla, siyasi oyunlarla dünya bu sorunun çözümüne yardımcı olmuyor. Bunun artık idrakine varılmalı. AKPA, AB ve benzeri kurumlar Rum Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oyunlarına daha fazla alet olmamalıdır.

Beğenelim ya da beğenmeyelim 2004 Annan Planı ve 2017 Crans Montana’da Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye’nin tarihi açılımlar yaptığı ve çözüme öncülük ettiği gerçeği ortadadır.

Kıbrıs Rum tarafı ise her kritik anda çözümü elinin tersi ile itmiştir.

Tüm bunlar ortada iken maalesef  “İki Devletli Çözüm” palavrası ile Rum tarafına “çözüm isteyen taraf” şapkası giydirilmiştir. Siyaset bu olmamalıdır. Filler tepişiyor,çimenler eziliyor. Olan Kıbrıs Türk halkına oluyor.

Her gün dünyadan daha da soyutlaşıyor, uzaklaşıyor ve azalıyoruz.

Ekonomi, ulaşım, spor ve daha birçok alanda kıskaca alınmış bir toplumuz. Bu açmazı açacak olan ise iki toplumda barış isteyen güçlerin güçlerini birleştirmeleri ve adanın birleştirilmesi için ortak çalışmalarını her alanda yoğunlaştırmalardır.

Bugünün Liderliklerinden çözüm beklemek ölü gözünden yaş beklemektir. Bu ada hepimizin.  Sonuna kadar irademize ve ülkemize sahip çıkmalıyız.”

Editör: Yasemin Canbaz