Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, ders kitapları yazarlarından akademisyen Ahmet Güneyli’nin okul kitaplarıyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımına değinerek, kitapta yapılan düzeltmeyi yapma ihtiyacının nereden kaynaklandığının anlatılmasını istedi.

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Erhürman, “Öyle ya, bir şeyi değiştirme ihtiyacı duyuyorsanız bir gerekçeniz vardır mutlaka” dedi.

Erhürman’ın paylaşımı şu şekilde:

“Sevgili Ahmet Güneyli paylaşmış, oradan alıntı yapıyorum (sevgili Güneyli'nin paylaşımının tamamının okunmasını naçizane tavsiye ediyorum).

Farklı sınıflarda okutulacak "Türkçe" ders kitaplarında yer alan "masal okuyan nine" görseli, "güncelleştirilmiş" ders kitaplarında "masal okuyan dede" görseliyle değiştirilmiş.

Orijinal halinde "masal okuyan dede" görseli yer alsa rahatsız olur muydum? Açık söyleyeyim olmazdım. Tabii ki dedeler de masal anlatsın çocuklara. Anlatanlar da vardır mutlaka...

Ama mesele o değil! Mesele "nine" görselinden neden rahatsız olunup da onun "dede" görseliyle değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğu? Öyle ya, bir şeyi değiştirme ihtiyacı duyuyorsanız bir gerekçeniz vardır mutlaka!

Nedir gerekçe? Böylesi "ortak değerler" e daha mı uygun? Bizde nineler değil dedeler mi anlatır masalları? Doğrusu bu mu? Ninenin masal anlatması yanlış mı? Muradınız nedir?

Üstelik bu değişiklikleri kitapların yazarlarının haberi bile olmaksızın yapıyorsunuz! Sanki bir yanlışı düzeltir gibi. Daha önce paylaştığım açık tarihsel ve olgusal yanlışları yaparak üstelik!

Bir kadın, yaşlı bir kadın masal anlatırken bile özne konumunda olamasın mı? Çok mu şüpheci sevgili Güneyli? Ben, biz çok mu şüpheciyiz? O zaman çıkın ortaya ve bize, yazarlarına sorma nezaketini bile göstermeden gerçekleştirecek kadar önemsediğiniz bu "düzeltme"yi yapma ihtiyacının nereden kaynaklandığını anlatın! Bilen kim ise o anlatsın tabii”.