Türkiye’de bir Kıbrıslı Türk daha toplumu gururlandıracak akademik başarı gösterdi. Lefkoşalı 48 yaşındaki Hamit Ayberk, İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Senatosu tarafından profesörlüğe atandı. Karar oybirliğiyle alındı. 1975 doğumlu olan Prof. Dr. Hamit Ayberk, Lefkoşa’nın efsane bakkallarından, fakir babası olarak bilinip sevilen, uzun yıllar muhtarlık da yapan merhum İbrahim Çolakoğlu’nun torunu. Dr. Jülide Ayberk ile Dr. Hüseyin Ayberk’in oğlu. CTP Mağusa Milletvekili Şifa Çolakoğlu’nun da kuzeni.                                      

   Prof. Hamit Ayberk Lefkoşa Atatürk İlkokulu ve Türk Maarif Koleji’nde eğitim gördü. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. 1997’de bu bölümden mezun oldu. Aynı yıl, İÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Entomolojisi ve Koruma Programı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. 2000 yılında, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde orman yangınları sorunu ve alınması gerekli önlemler” konulu tez çalışmasını tamamlayarak "Orman Yüksek Mühendisi" unvanını aldı. Aynı yıl, İÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Entomolojisi ve Koruma Programı’nda doktora eğitimine başladı. 2006’da, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ormanlarının lepidoptera türleri” konulu tez çalışmasını tamamlayarak "doktor” unvanını aldı. 2014 yılında ise, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ilgili maddeleri ve Doçentlik Sınav Yönetmeliği hükümleri uyarınca girdiği doçentlik sınavını başaran Hamit Ayberk'e doçent unvan ve yetkisi verildi.

   Prof. Dr. Hamit Ayberk, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı’ndaki görevine, yeni akademik unvanıyla devam edecek. Çocukluğu Lefkoşa Ayluga mahallesinde geçen Prof. Hamit Ayberk, İstanbul’da yaşıyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.  Türkiye’de başta tıp olmak üzere akademik ve mesleki başarı gösteren, toplum için gurur verici noktalara gelen binlerce Kıbrıslı Türk bulunuyor. İngiltere, Amerika, Almanya gibi dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde de üstün başarılı insanlarımız var.

Haber: Mustafa GÜRSEL