Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan iş insanı Tekin Arhun’un duruşmasında tanık olarak dinlenen ancak mahkemedeki ifadesinde “çelişki” fark edilerek, “Yalan Yere Tanıklık Etme” suçundan tutuklanan Y.C. teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı aleyhindeki olguları Polis memuru Nevzat Gün aktardı.

Gün, 27 Mayıs 2024 tarihinde, saat 15.00 raddelerinde, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan “Resmi Evrak Sahteleme”, “Sahtelenmiş Evrağı Tedavüle Sürme” ve “Sahtekârlıkla Kayıt Temini” meselesiyle ilgili duruşma esnasında tanık olarak sorgulanan zanlı Y. C.’nin, polise verdiği yazılı ifadesine uymayan ve çelişki teşkil edecek şekilde şahadet vererek, adaletin tecellisine engel olup, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından muasır tanık olarak ilan edildiğini anlattı.

Polis, aynı gün, zanlının derdest emri gereği tutuklandığını belirterek duruşma esnasında vermiş olduğu çelişki teşkil eden şahadetin ses kayıtlarının mukayyitlikten temin edildiğini kaydetti.

Meseleyle ilgili zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını söyleyen polis, davaları görüşülünceye kadar uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 75 bin TL nakdi teminat yatırmasına, KKTC vatandaşı 2 kefilin 600’er bin TL değerinde kefalet senedi imzalamasına ve haftada bir gün en yakın polis karakolunda ispat-ı vücutta bulunması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (KAMALI HABER)

Editör: Ahmet Karagözlü