Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Hristodoulides’in birkaç ay önce Kıbrıslıtürkler için açıkladığı pakette, en üst sırada karma evlilik sorununa yer verilmesi ve Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi başkanı Sude Doğan’ın bu açıklamadan hemen bir gün sonra Türk basını tarafından eleştiriye ve saldırıya maruz kalması, uluslararası basının dikkatini çekmeyi başardı.

Paketin etkili bir şekilde işleme koyulabilmesi ve karma evlilik sorununun daha kapsamlı çözümü için yerelde çalışmalarını sürdüren Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi’nin ve karma evlilik sorunu olan çocukların sesi artık Amerika’da da duyuluyor.

Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi’nin bu haber üzerine yaptığı açıklama: “Geçtiğimiz gün, Amerika temelli olan Orato World Media ekibi ile oldukça derin bir röportaj gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere karma evlilik sorununa kapsamlı bir çözüm bulabilmek için Kıbrıs genelindeki çalışmalarımıza durmadan devam ediyoruz, bunun yanında elimizden geldiğince sizlerin yanında olmaya ve destek olmaya çalışıyoruz. Mücadelemizi fark eden ve uluslararası arenada görünürlüğümüzü arttırmamıza yardımcı olan Orato World Media ekibine çok teşekkürlerimizi iletiriz. Karma evlilik sorununun çözümü yerelde olsa da uluslararası görünürlüğümüzü arttırmak, yurtdışında yapacağımız lobicilik faaliyetleri için çok önemlidir. Her zaman sizlere söylediğimiz gibi, yolumuza engeller çıkabilir, susturulmaya çalışabiliriz; ama bu sorunu kapsamlı bir çözüme kavuşturana kadar sizler için hep burada olacağız.”

Haberin linki: https://orato.world/2024/04/01/we-are-the-only-cypriots-without-citizenship-silenced-in-trnc-for-years-says-turkish-cypriot-peace-activist/