“Görevini kötüye kullandığı” ve “rüşvet” aldığı gerekçesiyle yargılanarak 8 yıl hapse mahkûm edilen eski polis müfettişi Gülay Çekici’ye 130 bin Euro rüşvet verdiği iddiasıyla tutuklanan Kamil Özalp, mahkemeye çıkarıldı.

Mali Şube’de görevli Polis Çavuşu Ertem Hoca, mahkemede olayla ilgili olguları aktardı.

Polis, zanlının 2016-2017 yılları arasında Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görev yapan Polis Müfettişi Gülay Çekici’ye “kendisiyle ilgili soruşturmaları ve yapılacak operasyonları önceden bildirmesi” için bir seferde 30 bin Euro ve ikinci seferde 100 bin Euro olmak üzere toplam 130 bin Euro rüşvet verdiğini söyledi.

Polis, zanlının 2016 yılı içerisinde Gülay Çekici’nin başka kişilerle temasa geçmesine ve operasyonları önceden bildirmesi karşılığında aylık 20 bin TL rüşvet almasına aracılık yaptığını da belirtti.

Polis, yurt dışında bulunan zanlının önceki gün ülkeye geldiğini ve tutuklandığını söyledi.

Polis, zanlının suç ortağı olan Gülay Çekici’nin daha önce yargılandığını anımsattı.

Polis, “rüşvet” dosyasıyla ilgili soruşturmanın hali hazırda tamamlandığını belirterek zanlının teminata bağlanmasını talep etti.  

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Jale Ergüden, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışının yasaklanarak tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına, 75 bin TL nakdi teminat yatırmasına, 2 kefilin 400’er bin TL’lik kefalet senedi imzalamasına ve haftada 1 gün en yakın polis karakolunda ispatı vücutta bulunması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

 Ne olmuştu?

Eski Polis Müfettişi Gülay Çekici, 9 Ocak 2017 ile 9 Ağustos 2018 tarihleri arasında “Haksız Mal Edinme” ve 2016 yılında “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırları İfşa” ve “Görevi Kötüye Kullanma” soruşturması kapsamında 2019 yılında tutuklanmıştı.

Bir akrabasının bankadaki para ve altınlarını zimmetine alıp, Girne’de ikamet ettiği apartman dairesi ve Esentepe’deki araziyi adına devraldığına ilişkin iddiaların yanı sıra, mal varlığında değişimler tespit edilen Gülay Çekici, “Rüşvet” iddiasıyla da soruşturulmuştu.

Çekici’nin yetkisiz olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile dosyalar, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler ve CD’ler de soruşturmada tespit edilip emare alınmıştı.

Çekici, 2021 yılında “Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Gizli Bilgilerin İfşası” ile “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat”, “Kamu Görevlisi Tarafından Rüşvet Alma” suçlarından yargılanan Emekli Polis Müfettişi Gülay Çekici, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulunup 8 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmıştı. (KAMALI HABER)

Editör: Yasemin Canbaz