Ülkemizde binlerce özel sektör çalışanının dört gözle beklediği yeni asgari ücretin belirlenmesi için görüşmeler devam ediyor.

   Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün 2024 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek amacıyla toplandı.

   Dünkü toplantıda, işçi ve işveren tarafı, görüşlerini masaya yatırdı; toplantı işverenin talebi üzerine salı günü saat 14.00’e ertelendi.

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan işçi ve işveren temsilcileri, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücretin salı günü belirlenmesinin beklendiğini söyledi.

Serdaroğlu: Hayat pahalılığının üzerinde bir artış öngörülüyor

   Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yeni asgari ücretin salı günü belirlenmesini beklediklerini söyledi.

   Serdaroğlu, işveren tarafının kendi arasında değerlendirme yapmak istemesi sebebiyle dünkü toplantının işverenlerin talebi üzerine salı gününe ertelendiğini dile getirdi.

   Her halükârda yeni asgari ücretin, diğer ücretler gibi 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacağını ifade eden Serdaroğlu, “Asgari ücretliler ay sonu maaşlarını artışlı alacak” dedi. 

   Serdaroğlu, şu anda rakam telaffuz etmenin doğru olmayacağını, bu konuda henüz konsensüs sağlanmadığını, yeni asgari ücreti uzlaşı olması durumunda işveren tarafıyla birlikte açıklamak istediklerini kaydetti.

   Yeni asgari ücretin hayatın pahalılığı oranının üzerinde olmasının öngörüldüğünü belirten Serdaroğlu, işçi tarafı olarak hayat pahalılığı oranı altında bir rakamı asla kabul etmeyeceklerini vurguladı.

   Dünkü toplantıda, işveren temsilcilerinin daha olumlu bir yaklaşım sergilediğine dikkat çeken Serdaroğlu, “Bu tablo bozulmaz ve masada konuşulanlar gerçekten iyi niyetle kabul edilirse, Salı günkü toplantıda uzlaşı sağlanabilir” diye konuştu.

 

Alp: Yeni asgari ücret 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak

   İşveren tarafını temsilen Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası temsilcisi Cengiz Alp, yeni asgari ücretin Salı günü belirlenmesinin beklendiğini söyledi.

   Alp, dünkü toplantıda tarafların kendi görüşlerini, devletin ise rakamları ortaya koyduğunu ifade etti.

   İşveren tarafı olarak rakamları değerlendirmek için süre istediklerini belirten Alp, hem devlet hem de işçi tarafının anlayış göstererek bu talebi kabul ettiğini dile getirdi.

   Salı günü saat 14.00’te başlayacak toplantının akşama kadar sürmesinin beklendiğine dikkat çeken Cengiz Alp, “Salı günkü toplantıda mutlaka bir sonuç çıkacak” diye konuştu.

   Alp, dünkü toplantıda rakamsal tartışma olmadığını, her şeyin Salı günü belli olacağını belirterek yeni asgari ücretin 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak şekilde belirleneceğini söyledi.

   Cengiz Alp, “Yani şu anda çalışanlar, yeni ücretle çalışıyor” dedi.