Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapmak istediği sırada tasarrufuna  adet canlı mermi bulunan zanlı A.M., bugün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı ve teminata bağlandı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesinde gerçekleştirilen duruşmada yeminli şehadet veren Polis Memuru İbrahim Bulak, zanlı A.M.’nin “Kanunsuz ateşli silah ithali, taşıma ve tasarrufu, kanunsuz patlayıcı madde ithal etmek, kanunsuz patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu” suçlarından tutuklandığı belirtti.

    Polis, 10 Eylül 2023 tarihinde saat 07.00 sıralarında Ercan Havalimanı’nda, Türkiye'de sakin zanlının KKTC'den çıkış yapmak amacı ile Kale 8 noktasından bulunan X-Ray cihazından geçiş yapacağı esnada valizi içerisindeki el çantasında kanunsuz olarak bulundurduğu Glock marka şarjörü tasarrufunda bulundurup taşıdıktan sonra yine şarjörü içerisinde 15 adet 9 mm'lik Sar luger marka canlı tabanca mermisi bulundurup taşıdığı tespit edilerek suçüstü hali gereği tutuklandığını söyledi.

Zanlıdan yapılan soruşturma ve vermiş olduğu gönüllü ifadesinde 6 Eylül 2023 tarihinde Türkiye'den KKTC'ye tatile geldiği esnada kendisine ait olan şarjörü ve 15 adet mermiyi el çantası içerisinde unuttuğunu söylediğini dile getiren Polis, zanlının Türkiye’de ruhsatlı silahının olduğunu ifade etti.

Polis, soruşturmanın tamamlandığına işaret ederek, zanlının uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlının 20 bin TL nakit teminat yatırması, iki kefilin 200’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (Kamalı Haber)