Ahmet UÇAR

   İklim değişikliği nedeniyle bu yıl zeytinde beklenen rekolteye ulaşılamadı… Bu durum da zeeytin ve zeytinyağı fiyatına yansıdı…

   Değirmen sahipleri zeytinyağı alış fiyatını yükseltti, buna bağlı olarak marketlerdeki zeytinyağı fiyatları da yükseldi.

   BAĞIMSIZ GAZETE’ye konuşan Esnaf, Zanaatkâr ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) Başkanı Hürrem Tulga, zeytin üretimindeki düşüş nedeniyle değirmencilerin zeytinyağının kilosunu 300 TL’den aldığını, zeytinyağının marketlerdeki satışının ise 400 TL ve üstünde olduğunu vurguladı.

ZEYTIN8-1

   Tulga, zeytinyağının market fiyatının geçen yıl 100-150 TL arasında olduğunu anımsatarak, bu durumun halkın zeytinyağına erişiminin kısıtlayacağını söyledi.

   Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) Başkanı Tayfun Tüccar ise tüm Akdeniz havzasında zeytin rekoltesinin mevsimsel etkilerden dolayı düştüğüne işaret etti. Tüccar, zeytin ve zeytinyağının bu yıl dünya piyasasında yerini bulduğuna dikkat çekerek, değirmenlerin zeytinyağının litresini 280 TL’ye aldığını, bunların marketlerdeki satışının ise 400 TL civarında olacağını açıkladı.

Tulga: Zeytinyağının marketlerdeki
fiyatı 150 TL’den 400 TL’ye çıktı

   Esnaf, Zanaatkar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) Başkanı Hürrem Tulga, bu yılki zeytin rekoltesinin iklim değişikliği nedeniyle düştüğünü belirterek, bakımların da gerektiği gibi yapılmamasının bu noktada etkili olduğunu kaydetti.

   Yağışların azaldığı bu dönemde üreticilerin bahçeleri sulaması gerektiğini dile getiren Tulga, zeytincilikte dönüm başına 600 TL destek verildiğini ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. 

ZEYTIN6-1

   Yurt dışı talepleri de çok fazla olmasına rağmen rekoltenin yeterli olmaması nedeniyle bunların yapılamadığına işaret eden Tulga, öte yandan düşük üretimin zeytinyağı fiyatlarını da artırdığının altını çizdi.

   Tulga, değirmenlerin zeytinyağının kilosunu 300 TL olarak aldığını belirterek, bunun marketlerde satışının ise 400 TL ve üstü olduğunu, bunun geçen sene 100 – 150 TL civarında olduğunu kaydetti.

   Bu sene yeterli üretim yapılamadığı için zeytinde dünya borsasının üzerine çıkıldığını dile getiren Tulga, dünya borsasında markette satış fiyatının 10-11 Euro civarında, TL olarak ise 300-350 TL olduğunu ifade etti. 

ZEYTIN5-1

   Tulga, rekolte düştüğü için fiyatların bu şekilde yükseldiğine işaret ederek, halkın zeytinyağına erişiminin de kısıtlandığının altını çizdi.

   Bu alım gücüyle bu fiyatlarda zeytinyağının alıp alamayacağını soran Tulga, normalde 2 şişe zeytinyağı alanın artık yarım şişe alacağını söyledi.

Tüccar: Zeytinyağının marketlerde fiyatı 400 TL civarı

   Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) Başkanı Tayfun Tüccar, bu yılki zeytin rekoltesinin mevsimsel etkiler ve üreticilerin bahçelerine yeterli ilgiyi gösterememesi nedeniyle düştüğünü belirterek, zeytin rekoltesinin bütün Akdeniz havzasında ve zeytin üreten ülkelerde durumun bu şekilde olduğunu kaydetti.

   Zeytin ve zeytinyağının dünya piyasasında değerini bulduğunu dile getiren Tüccar, daha önceki yıllarda bu fiyatların dünya piyasasın altında olduğunu anımsattı. 

ZEYTIN3-1

   Tüccar, değirmenlerin zeytinyağının litresini 280 TL’ye aldığına işaret ederek, bunların marketlerde yaklaşık 400 TL civarında satılabileceğini vurguladı. Tüccar, dünya ülkelerinde de fiyatların yakın olduğunu savundu.

   Zeytin rekoltesinin artış gösterebilmesi için üreticilerin bahçelerine iyi bakması gerektiğine dikkat çeken Tüccar, tüm bunlara rağmen iklim koşullarının elverişsiz olmasının yine sorunlara yol açabileceğini söyledi.

   Tüccar, rekoltenin artması için devletin üreticiye gereken desteği vermesi gerektiği üzerinde durarak, zeytinin siyah altın olduğunu anlattı.

Fotoğraflar / Güren TİLKİ

ZEYTIN7-1ZEYTIN4-1ZEYTIN2-1ZEYTIN1-1ZEYTIN-3ZEYTIN12-1ZEYTIN11-1ZEYTIN10-1ZEYTIN9-1