Ülkemizde bir çok siyasi, siyasi parti, kurum, kuruluş, sendika ve dernek, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı vesilesiyle mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, işçiye ve emeğine değer veren bir anlayışla görev yapmaya ve emekçinin yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, “Çalışanların insan onuruna yakışır koşullarda çalışabilmeleri için mücadele etmek ise hepimizin görevidir” dedi.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, emekçilerin haklarını korumak, çalışma koşullarını iyileştirmek ve refahlarını artırmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, “daha adil bir dünya için birlikte çalışmaya ve mücadele etmeye devam edeceğini” belirtti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hasan Taçoy, 1 Mayıs’ın fark gözetmeksizin herkesin bir arada kutlaması gereken bir gün olduğunu belirterek, böyle günlerde birlik ve beraberliklerin daha bir anlam kazandığını vurguladı.

Maliye Bakanı Dr. Özdemir Berova, "Ülkemizin dört bir yanında emek ve alın terini esirgemeden çalışan, ülkemizin sosyal ve ekonomik büyümesi, gelişmesi ve ilerlemesinde önemli rol üstlenen tüm işçi ve emekçi kardeşlerimizin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyor, bu vesileyle 1 Mayıs’ın huzur ve dayanışma içinde, bayram havasında geçmesini diliyorum" dedi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, 1 Mayıs’ın birleştirici gücünün, çözüm ve barışa giden adil ve eşit bir gelecek inşa etmesi dileğini ifade ederek, “sorunun değil çözümün parçası olma” siyasetini sürdüreceklerini belirtti.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 1 Mayıs’ın, işçi sınıfının her türlü sömürüye karşı direniş ve mücadelesini simgelediğini belirtti. İzcan, sınıfsız, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için mücadelenin devam etiğini vurguladı.

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) ve İngiltere'de faaliyet gösteren Doğrudan Demokrasi Partisi (DDP) yayımladıkları ortak mesajda “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın dünya işçi sınıfının kardeşliği ve doğrudan demokrasi mücadelesi” denildi.

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı, ülkedeki ekonomik, sosyal ve siyasal yapının her geçen gün kötüye gittiğini savunarak, bu yıl da 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı emekçiler olarak buruk kutladıklarını belirtti.

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) Başkanı Akın Manga, bölgede ve dünyada devam eden savaşların barış özlemini artırdığı belirtilerek, “6 ayı aşkın süredir, İsrail’in Gazze de Filistin halkına karşı yürüttüğü insanlık dışı soykırımı, öfkeyle lanetleyerek izliyoruz” dedi.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası Başkanı İbrahim Kanat, 1 Mayıs’ı tüm dünya emekçilerinin, haksızlıklara karşı birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak gördüklerini kaydetti.