Lefkoşa’da iki sene önce kavgaya karışan zanlı F.Y.’nin 1417 gündür ülkede kaçak yaşadığı ortaya çıktı.

Mahkemeye çıkarılan zanlı 15 gün süreyle cezaevine gönderildi.

Polis memuru Aysın Erdemirci, mahkemede olayla ilgili olguları aktardı.

Polis, zanlının “Yaralama”, “Ciddi Darp”, “Kanunsuz Bıçak Taşıma”, “Kavga”, “Rahatsızlık” ve “KKTC'de İkamet İzinsiz Bulunmak” suçlarından tutuklandığını söyledi.

Polis, 10 Nisan 2022 tarihinde, saat 01.00 raddelerinde, F.Y., F.Z.D., S.A., A.I. ve İ.C.’nin “alacak verecek” meselesini konuşmak için Lefkoşa Fuar Alanı içerisinde bulundukları bir esnada bir taraf olup, H.A. ile aralarında çıkan anlaşmazlık sonucu birbirlerinin vücutlarının muhtelif yerlerine vurmak suretiyle bir kavgada yer aldıklarını belirtti.

Polis, F.Y. ve diğer 4 şahsın, olay mahallinde bulunan H.A.’nın arkadaşı olan M.Ö.’yü ciddi şekilde darp edip, sol kolunu tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurdukları bıçakla yaraladıklarına dikkat çekti.

Polis, 10 Nisan 2022 tarihinde F.Z.D., S.A., A.I. ve İ.C.’nin tutuklandığını, zanlı F.Y.’nin ise “aranan şahıs” ilan edildiğini dile getirdi.

Polis, tutuklanan 4 şahsın 22 Nisan 2022 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılarak teminata bağlandıklarını belirtti.

Polis, F.Y.’nin 13 Nisan 2024 tarihinde Girne Polis Müdürlüğü’ne giderek teslim olduğunu söyledi.

Polis, zanlının sorgusunda olay mahallinde olduğunu, ancak herhangi bir olaya karışmadığını beyan ettiğini ifade etti.

Polis, zanlıya yapılan muhaceret kontrolünde zanlının 29 Kasım 2019 tarihinden itibaren 1417 gündür “KKTC'de İkamet İzinsiz” olarak bulunduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Polis, zanlının mahkemeye çıkarıldığını ve aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri alındığını, bu süre içerisinde gerekli soruşturmanın yapıldığını söyledi.

Polis, zanlının ülkede yasal statüsünün olmadığına dikkat çekerek cezaevine gönderilmesini talep etti.

Zanlının avukatı ise müvekkilinin “aktif öğrenci” olduğunu, ancak muhaceret işlemlerini tamamlamadığını savundu.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 15 günü aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi. (KAMALI HABER)