Cumhuriyetçi Halk Partisi (CTP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Asım Akansoy son günlerde gündemden düşmeyen sahte diploma iddialarına yönelik açıklamalarda bulunarak, "Yüksek Öğrenimin ve elbette halkımızın bu süreçten olumsuz etkinleneceği açıktır. Demokrasilerde çare siyasi iradenin değişimidir. Çare vardır. Bir an önce erken seçime gidilmelidir" dedi.

Akansoy, konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Akansoy'un paylaşımı şöyle:

“Sahte ya da geçersiz diploma” soruşturmasının tüm Üniversiteleri kapayacak şekilde yaygınlaştırılması ve derinleştirilmesi gerekir. Yapılmadığı sürece bir bütün olarak Yüksek Öğrenimin ve elbette halkımızın  bu süreçten olumsuz etkileneceği açıktır.

 Siyaset kurumunun itibarsızlaştırmasının önüne geçmek adına Polisin soruşturmayı süratle genişleterek devreye girmesi, dokunulmazlıkların kaldırılmasına dönük dosyaları Meclise göndermeyi önceliklendirmesi gerekir.  Masumiyet karinesi esastır ancak kamuoyunda konuşulan, ortaya atılan ve huzursuzluk yaratan iddiaların göz ardı edilmesi söz konusu olamaz.

 Ne Yüksek Öğretime ne Polis Teşkilatına ne de Siyasete Kurumuna ve Siyasetçiye dair genelleştirmeler bizi bir yere taşır. Herkese suçlu gözüyle bakılması ve kurumların yıpratılması, kurunun yanında yaşın da yakılmaya çalışılması, en büyük sorunların başındadır.

Soruşturma ile ilgili kamuoyu bilgilendirilmelidir.

 Sorunlar, onları yaratanlarla çözülemez. Göstermelik hamleler ve geçici çıkışlara ihtiyacımız yok.

 Demokrasilerde çare siyasi iradenin değişimidir. Çare vardır. Bir an önce erken seçime gidilmelidir.

 Kararı halkımız vermelidir.”