Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Turgut Alas, sosyal medya fenomeni Serdinç Maypa'nın teminata bağlanarak serbest bırakılmasını değerlendirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Alas, Serdinç Maypa’nın aleyhindeki davaya dikkat çekerek gerçeklerin konuşulmasının engellenmeye ve doğruları konuşanların susturulmaya çalışıldığını, ancak bunun başarılamadığını söyledi.

Turgut Alas’ın paylaşımı şöyle:

“Meşhur Baytar hikâyesini bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için aşağıya tekrardan yazıyorum.

İşte bu memlekette Serdinç Maypa'dan ‘Baytar’ yaratmaya çalışıp kendilerini temize çıkarmaya, gerçeklerin konuşulmasını engellemeye, doğruları konuşanları susturmaya çalıştılar. Olmadı! Başaramadılar!

İlk gün dediğim gibi, Maypa yargı tarafından suçlu bulunursa cezasını çekmekten kaçmaz. Darısı köydeki eşeği öldürüp, suçu baytara atmaya çalışanların başına!

Baytarın hikâyesi;

Köyün birinde adamın eşeği hastalanınca adam baytar çağırmış. Tabi baytar şehirden gelene kadar eşeğin hasta olduğu köyde duyulunca ahâli toplanıp akıl vermeye gitmiş. Eşeğin başında toplanan köyün ileri gelenleri başlamışlar teşhis koymaya.

Biri demiş ki ‘eşek uzun süre susuz kaldı ondandır’, diğeri demiş ki ‘çok yük koydunuz üstüne kaldıramadı ondandır’, bir diğeri yanlış konuşursunuz demiş ‘ahıra baktım saman yok, bu eşek açlıktan böyle oldu’, herkesten bir ses yükseliyor, herkes kendince birşeyler söylüyorken, köye varan baytar arabasını park edip, çantasını da alıp eşeğin yanına gelmiş. Tam baytar eli ile eşeğe dokunmuş ki eşek oracıkta son nefesini vermiş. Ahâli bir eşeğe bir baytara bakmış, dönmüş birbirine bakmış ve hepsi birden bağırmaya başlamış;

 ‘Baytar eşeği öldürdü, baytar eşeği öldürdüüü!”