Kamusen Başkanı Metin Atan, asgari ücretin belirlenmesinin ardından yapılan zamlara dikkat çekerek, “Bu hükümet vermeden alıyor” dedi. 

Hakikat’e konuşan Atan, yakın zamanda seyrüsefer, sürüş ehliyeti, trafik cezaları başta olmak üzere elektrik, akaryakıt ve tüp gaz zamlarının da konuşulduğuna dikkat çekerek, hükümete “Bu halk ne olacak” diye sordu. Yapılan zamların geri alınması gerektiğine vurgu yapan Atan, halkın bu yükü daha fazla taşıyamayacağını söyledi. 

BU HALK NE OLACAK?

“Ülkede sorunların biri bitmeden diğeri başlıyor. Nereye başvuracağımız konusunda da sıkıntılarımız var”  ifadelerine yer veren Atan, her geçen gün pahalılığın arttığını belirterek, “Seyrüseferlere yüzde 90’avaran bir zam yapıldı. Gerçeği yansıtmayan hayat pahalılığı 3.5 olarak açıklandı. Elektriğe yüzde 13 bir zam yapıldı. Asgari ücrette ise 124 TL indirime gidildi. 124 TL’nin kime hizmet ettiğini anlayamadım. Ülkeyi yönetenlerin asgari ücretliye karşı düşmanca bir tavır sergilemesi doğru bir şey değil.  Çalışma Bakanı’nın bu konuda tavrını göstermesi gerekirdi. 22.98 hayat pahalılığı verildi yüzde 26 ise bir elektrik zammı var. Tüm ürünler zamlandı. Bu gidişatla bu hükümet yürümez. Bizi yönetenler halk için hizmet vermelidir.  Halkı daha da kötü duruma düşürmek değil” dedi. 

KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALAMAZSINIZ 

 Asgari ücrette işverenin itirazı üzerine 124 TL’lik indirime gidilmesinin yanlış bir tavır olduğunu dile getiren Atan, “Asgari ücrete yapılanı doğru bulmuyorum. Ancak kaşıkla verip kepçeyle alacak şekilde gerek sürüş ehliyetleri, seyrüsefer, elektrik, tüpgaz, akaryakıt gibi birçok üründe zam yapılması doğru bir yaklaşım değil. Hiçbir şeyin farkında değiller ama bu halk bu yükü daha fazla kaldıramaz. Sadece zam yapalım, bu ülkeyi bitirelim zihniyeti ile karşı karşıyayız.  Bu ülkenin genel yapısında bir şey değişeceğine inanmıyorum. Yapılan zamların bir an önce geri alınması gerekir” diye konuştu.

Editör: Onur Evrensel