"İstatistik Kurumu Verilerinin Gerçeği Yansıtıp Yansıtmadığının Araştırılmasına İlişkin Meclis Araştırma Komitesinin Konu Hakkındaki Raporu", Meclis Genel Kurulu'nda okundu. CTP Milletvekili Devrim Barçın, raporla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Devrim Barçın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hayat pahalılığı oranının hatalı hesaplandığı, Mecliste oy birliği ile kabul edildi

İstatistik Kurumu Verilerinin Gerçeği Yansıtıp Yansıtmadığının Araştırılmasına İlişkin Araştırma Komitesinin oy birliği ile onaylanan raporu dün mecliste okundu.

Aşağıdaki fotoğraflarda da komite raporu yer almaktadır.

Komitemizin çalışmaları ve tespitleri sonrası İstatistik Kurumu yöneticileri, enflasyon hesaplamasında dikkate alınan 829 Madde Çeşidinin 97'sinin yani enflasyon hesaplamasında dikkate alınan madde çeşitlerinin %11.70'inin fiyatının bir yıl boyunca sabit tutulduğunu ve enflasyonun yanlış hesaplandığını kabul etmiştir.

Her ne kadar 2024 yılı Nisan ayında bu hataların düzeltildiği ifade edilse de ilgili düzeltmeler hata yapılan aylara yönelik yapılmamış ve şu anda 2023 yılına yönelik hatalı ve yanlış hayat pahalılığı verileri dikkate alınmaya devam edilmektedir.

İstatistik Kurumu'nun yanlış enflasyon hesapladığının UBP'li vekillerce de kabul edilip rapora yazılmasının ardından Kurumun zedelenen itibarını yeniden tesis etmek adına İstatistik Kurumu Başkanı derhal istifa etmeli ve/veya görevden alınmalı ve İstatistik Kurumu'nun güvenirliliğinin yeniden tesisi adına ivedi bir şekilde idari çalışmalara başlanmalıdır.”