Bayram boyunca ikram edilen çeşitli yemek ve tatlı gibi gıdaların aşırı tüketilmesiyle vücutta çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Bayram sonrası vücudu dinlendirmek ve fazla kilolardan kurtulmak adına beslenmenizde dikkat etmeniz gereken bazı önemli ipuçlarını sizlerle paylaşıyorum.

·    Günlük 2,5 - 3 Litreye Yakın Su Tüketimine Dikkat Ediniz...
         Bayramda ikram edilenlere hayır demek zor. Özellikle bayramda tüketilen et miktarı da artmaktadır. Hayvansal gıdalar, posa içermez. Bayram boyunca sebze, meyve miktarını azalttıysanız bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bayram sonrası daha fazla posa olmalısınız. Sebze, meyve, tahıllı besinler ve baklagillere sofralarınızda daha fazla yer verin.          Günlük 2,5 - 3 litreye yakın su tüketimine dikkat ediniz.

·     Bayram Sonrası Uygun Detoks Programı Yapılabilir...
        Bayramda sıkça ikram edilen et ve tatlı gibi besinlerin tüketilmesiyle vücutta toksik madde birikiminin artmaktadır. Vücutta biriken toksinler bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiler. Bayramda alınan fazla enerjinin dengelenmesi ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için bayram sonrası uygun detoks programı yapılmalıdır. Detoks programları, böbrekler ve karaciğere detoks sürecinde yardımcı olması beklenen programlardır, doğal beslenmeyle bol su esastır. Kahve, çay, alkol, işlenmiş besinler ve hayvansal ürünler detoks diyet programlarında yoktur. Bir ölçüde baklagil, balık, sebze ve sınırlı oranda meyve bu beslenme tipinde kabul edilebilir. Fakat sadece sebze veya meyve sularıyla beslenmek doğru değildir. Uzun süre sadece sıvı ile beslenmek sağlık açısından riskler doğurabilir. Detoks programları uzun süreli olmamalı, 3 gün yapılması yeterlidir. Bayramda aldığınız 1-2 kiloyu kolayca vermek ve vücudunuza yüklediğiniz ağırlıklardan kurtulmak istiyorsanız dengeli bir diyetle aldığınız kaloriyi azaltmak ve sağlıklı beslenmek en doğrusudur.

·         Sağlıklı Sinir Sistemi İçin Yeterli Miktarda B Vitamini Alınız...

B vitaminleri kaynakları farklı farklı olmakla beraber beslenmenize dahil etmenin en kolay yollarından biri de kahvaltılarımızda haftanın belirli günleri müsli, belirli günlerinde de tam tahıllı ekmek ile klasik Türk usulu kahvaltı etmektir. Yine magnezyum kaynağı kuru baklagiller, yağlı tohumlar, tam tahıl taneleri, yeşil sebzelerde yer verin. Son olarak çinko da hem bağışıklık hem de vücut faaliyetleri için gereklidir. çinko yiyeceklerimizin çoğunda bulunur, ancak bazılarından yaralanmamız güçtür. En yararlanabildiğimiz çinko kaynakları olarak; ceviz, bulgur ve buğday embriyosunu örnek verebiliriz.

 

·         Farklı Baharatları Mutfağınızda Yer Veriniz...

Baharat karışımları farklı bitkilerin harmanı şeklinde birazda kırmızı biberle karıştırılarak kullanıldığında enerji verici özellikleri ile ruh halimizde yararlı yansımalar görebiliriz. Kimyon, kişniş, zerdeçal, renkli kara biberler, biberiye, fesleğen, tarhun ilk olarak başlamanız gereken baharatlardır.

·         Renkli Meyve Tabakları Hazırlayınız...

            Mevsim meyvelerinden her gün en az 3 değişik türde meyve tüketmek, mümkün olduğunca iyi, fırçalanarak yıkanmış bu meyveleri kabukları ile yemek gerekir. Meyvelerinize toz tarçın hatta biraz zencefil de kullanırsanız hem kan şekerinizi düzenlersiniz hem de metabolizmanızı hızlandırırsınız.

·         Tatlı Eşiğinizi Düşürünüz...

            Yedikçe daha da fazla yeme eğilimi yaratan tatlıyla olan diyaloğunuza set çekin, bayramda ikramlara hayır diyemediyseniz artık tam sırası. Bugün hayır demezseniz bilin ki alır başını yürür, unutmayınız her zaman söylemişimdir tatlı tatlıyı getirir.

·         Alkolle Aranız Çok İyi Olmasın...

Bayram günlerinde alkol bir anda artış gösterebilir ama unutmayın ki hiçbir besleyiciliği olmayan alkol, yağlandırıcı etkisi ile sağlığınızı ve kilo grafiğinizi tehdit edecektir. Yağlanmayı artırıcı etkisi yanında pek çok sinir, mide, karaciğer rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir.

·         Son Güneşli Günleri Kaçırmayın, Kalsiyumu Da Eksik Etmeyiniz...

            Güneşli havalar kendimizi daha enerjik, mutlu hissettirmek yanında D vitamini emilimin artırarak osteoporozu önlemede özellikle bayanlar için elzemdir. Kemik dokusunun bileşimi değişebilir.çünkü kemikleriniz canlı dokulardır ve vücudunuz bankadan para çeker gibi her gün kemiklerinizden kalsiyum çekebilir. Diğer fonksiyonlar için ihtiyaç duyulursa az miktarda kalsiyum kemiklerden çekilir. 30-35 yaşlarından sonra kemiklerde mineral kaybı meydana gelmeye başlar. Bu doğal yaşlanma sürecidir. Menopoz dönemine giren bir adın için kemiklerindeki kalsiyum bankada duran para gibidir. Kemik sağlığı dışında kilo kaybında da kalsiyumun yeterli olması önemlidir.

·         Sporu Hayatınıza Ekleyiniz ve Hiç Çıkarmayın...

            Spor hayatınızda hep olması gereken, sevdiğiniz bir aktivite olur öncelik listenize sokarsanız sorun çözülmüş olur. Fiziksel aktiviteyi artırırken illa ağır egzersizler yapmak da önerilmiyor. Kilolu olmak alın yazısı değildir, hadi biraz daha hareket ve tabii ki doğru beslenme kurallarına uyunuz.