Eniz ORAKCIOĞLU

   BAĞIMSIZ Gazete’nin Kalkanlı Yaşam Evi’ndeki sorunları gündeme getirdiği haberi sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçti. Güzelyurt Sosyal Hizmetler Dairesi’nden görevliler yaşam evinde denetim yaptı, sorunları ve eksiklikleri tespit etti.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kalkanlı Yaşam Evi'ne geçen hafta 11, bugün ise 29 olmak üzere toplam 40 klima takıldığını belirterek elektrik sıkıntısını gidermek için de çalışma yapıldığını söyledi. Gardiyanoğlu, klimaların yanı sıra yaşam evine toplam 90 battaniye de ulaştırıldığını söyledi.

   6 ay önce o dönemin Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ ve Çalışma Bakanı Hasan Taçoy arasında bir protokol yapıldığını belirten Gardiyanoğlu, Kalkanlı Yaşam Evi'nin bina olarak Çalışma Bakanlığı’na, doktor ve hemşirelerin ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olduğunu ifade etti.

   Gardiyanoğlu, herhangi bir bütçesi olmamasına rağmen 4 aydır Kalkanlı Yaşam Evi'nde ciddi tamiratlar yaptıklarını kaydederek, bakanlık olarak eksikleri tamamlamak için çalıştıklarını söyledi.

   Güzelyurt Sosyal Hizmetler Dairesi’nden görevlileri de Kalkanlı Yaşam Evi'ne gönderdiğinin altını çizen Gardiyanoğlu, yaşam evindeki idrar kokusunun hasta yakınlarının hasta bezlerini tuvalete atmalarından kaynaklandığını tespit ettiklerini söyledi.

   Gardiyanoğlu, yaşam evine temizlik, hijyen ve dezenfekte ürünlerini ulaştırdıklarını kaydederek Sağlık Bakanlığı altında olmasına rağmen ilgili temizlik firmasıyla görüştüğünü belirtti.

   Gardiyanoğlu, göreve geldiğinden bu yana yaşam evinin binasının projelendirilmesi için çalıştığını ve keşif raporlarını bitirdiğini kaydetti.

   Gardiyonoğlu, yaşam evi için 9 milyon TL bloke başvurusunda bulunduğunu söyleyerek önümüzdeki hafta blokeyi alacaklarını tahmin ettiklerini vurguladı.

   Gardiyanoğlu, blokeyi aldıktan sonra Kalkanlı Yaşam Evi'nin şubat sonu, mart başı gibi boyası, badanası, kapısı, penceresi ve çatısının sil baştan yapılacağına dikkat çekti.

    Önümüzdeki hafta yetki karmaşasını gidermek üzere Sağlık Bakanlığı ile bir protokol imzalayacaklarının altını çizen Gardiyanoğlu, protokolde hemen hemen anlaştıklarını söyledi.