Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden bugün işlenen kadın cinayeti ve cana kıyma olayı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Derya, “Hangi gerekçeyle olursa olsun, bir kadını öldürmeyi kendinde 'hak' görecek zihniyeti oluşturan şey faşizan, otoriter ve muhafazakar yönetimlerdir” diyerek, bu yönetimlerin kadın düşmanı olmakla yetinmediğini, erkek egemenliğini kışkırtarak, kadınlara yönelen erkek şiddetini engellemeyerek, devletin elini sosyal politikalardan geri çekerek maço iktidarını konsolide ettiğini söyledi.

Derya’nın sosyal medya paylaşımının tamamı şu şekilde:

"Hangi gerekçeyle olursa olsun, bir kadını öldürmeyi kendinde "hak" görecek zihniyeti oluşturan şey faşizan, otoriter ve muhafazakar yönetimlerdir! Bu yönetimler kadın düşmanı olmakla yetinmez, erkek egemenliğini kışkırtarak, kadınlara yönelen erkek şiddetini engellemeyerek, devletin elini sosyal politikalardan geri çekerek maço iktidarını konsolide eder! Kadına yönelik erkek şiddetinin temelinde "güç ve denetim kurma arzusu" vardır. Yani Kayalar köyünde ortaya çıkan kadın cinayeti tesadüf değildir! Muhafazakâr iktidarların yarattığı ucube, karabasan gibi ülkemize de sirayet etmektedir! Bu konuda önlem almanın aciliyeti ortadayken, TOCED'i hayata geçirmeyen, sığınma evi açmayan, nüfus politikası geliştirmeyen, cinsiyet eşitliği ve sosyal politikaları yürürlüğe koymayan herkes bundan öncekilerde olduğu gibi bundan sonra yaşanacak şiddet olaylarından da sorumludur! Artık kendinize gelin! Kadınlar olarak bizim sabrımız tükendi!!!"