Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Uluslararası Final Üniversitesi ve GİKAD (Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği) olarak, Final GİNOVA adıyla KKTC’nin girişimcilik merkezi olma hedefiyle yola çıkmış bir girişimcilik ve inovasyon merkezi kuruldu. Final GİNOVA, Türkiye ve KKTC'nin tek, dünyanın ise sayılı nöro laboratuvarlarından birine sahiptir. Merkezin yola çıkış amacı ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde girişimcilik faaliyetlerini güçlendirirken, bunu dünya standartları üzerinde bilimsel tekniklerle yapmaktır.

Final GİNOVA, KKTC için çok kıymetli bir girişimci olan Merhum Ünal Çağıner'den ismini alarak, I. Ünal Çağıner Girişimcilik Yarışması’nı bu yıl hayata geçirdi. "Teknoloji Girişimleri" konulu yarışmada yarı finale kalan projeler, dünyada ilk kez yapılan bir teknik olan nöro görüntüleme yöntemiyle 24 yatırımcı, girişimci ve iş insanı üzerinde test edildi. Yarışmanın birincilik ödülü 100.000 TL + iş fikrinin bir girişime dönüştürülmesi, ikincilik ödülü 60.000 TL, üçüncülük ödülü ise 40.000 TL şeklinde sıralandı. Yarışmanın ödülleri Acapulco Resort Convention Spa Sports Otel, CreditWest Bankası ve Uluslararası Final Üniversitesi sponsorluğunda belirlendi.

Ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Final GİNOVA Genel Müdürü Doç. Dr. Arzu Girişken; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için tarihi bir gün yaşıyoruz çünkü Final GİNOVA olarak biz dünyada ilk kez nörobilim yöntemiyle girişimcilik olgusunu birleştirdik. Dünyada ilk kez bir girişimcilik yarışmasının sonucu jüriye sorularak beyan yöntemiyle değil, olabilecek en adil, objektif yöntemle 24 girişimci/yatırımcının beyin verisiyle test edildi. Merhum Ünal Çağıner’in ismiyle yarışmamızı onurlandırmamız ise bizler için çok önemliydi çünkü merhum Ünal Çağıner girişimcilik kelimesinin içini tam anlamıyla doldurarak, üretti, değer yarattı, ilham verdi. Ülkesi için çalıştı, cesareti ve yaratıcı yönüyle gelecek nesillere muazzam eserler bıraktı. Böylesi ilham vere bir girişimcinin adı yarışmamız için gurur oldu. Ruhu şad olsun. Yarışmamız her yıl farklı bir girişimcilik konusu ile geleneksel olacaktır. Sürekli olmasını, on yıllarca sürmesini dilerim.”

Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Hüseyin Yaratan ise “Girişimcilik zorlu bir yolculuktur. Bu yolculukta vazgeçmemek esastır. Uluslararası Final Üniversitesi Final GİNOVA, girişimcilik ve inovasyon alanlarında eşsiz projelere imza atarak, KKTC’yi dünyada girişimcilik ekosisteminde söz sahibi yapmayı hedeflemektedir. Bugün kıymetli girişimci merhum Ünal Çağıner’in adıyla uzun yıllar yaşayacak bir yola çıktık. Ben merhuma tanrıdan rahmet dilerim.”

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Olgun Amcaoğlu, “Ünal Çağıner gibi bir büyüğümüzün böylesi güzel bir vesileyle yad edilmesi bizler için çok önemli. Tabii ki bizim gibi devlet insanlarının en önemli görevi onun bu çıkmış olduğu yolda yürümeye devam etmektir. Bu öncü adım çok kıymetli, burada yarışan her proje çok önemli. Vazgeçmemeyi şiar edinmiş Ünal Çağıner gibi bir büyüğümüzün adını yaşattığı için burada emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu ödül töreni ülkemize katkı sağlayacaktır bunu biliyorum. Bilimin gösterdiği her nokta doğru noktadır, bu ülkede geleceğe atılacak adımlardır. Biz de Final GİNOVA’nın bilime ve gelişime katkı sağlayan çabalarına destek olmaya devam edeceğiz.“

CreditWest Genel Müdürü Mazhar Zaheer “Girişimcilik risk alarak bir iş yapmak olarak bilinirdi. Fakat artık girişimcilik anlam yaratmak, yenilik katmaya evrildi. Ben de bir gün girişimci olmak isterim. Biz CreditWest olarak burada bu eşsiz projeye paydaş olmaktan gurur duyuyoruz. Bu yarışmaya katılan tüm katılımcılara teşekkür etmek istiyorum. Uluslararası Final Üniversitesi’nin ve Doç. Dr. Arzu Girişken’in bu yenilikçi yaklaşımı KKTC’de hayata geçirmesini önemli bir adım olarak görüyorum. Bunu, ülke olarak dünyaya duyurmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz CreditWest olarak her zaman olduğu gibi bu yenilikçi yaklaşımın da hep yanında olacağımızı vurgulamak istiyorum. Yıl içerisinde CreditWest olarak iki etkinlik daha planlıyoruz. Biri çiftçi kadın girişimciler, diğeri ise melek yatırımcılıkla ilgili olacaktır. Rahmetli Ünal Çağıner’in ismini alan bu yenilikçi yarışmaya paydaş olmaktan diğer tüm paydaşlar gibi mutluluk ve gurur duyuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

Prof. Dr. Yener Girişken “Başarılı olmuş girişimciler kaynaklarını büyütmek, para kazanmak için değil dünyayı değiştirmek için yola çıkanlardır. Bunun için sadece iş insanları değil mimarlar, öğrenciler, mühendisler girişimci ruha sahip olabilirler. Bununla beraber inovasyon, yeni ekonominin en önemli girdilerinden bir tanesidir. İnovasyonun ekonomik çıktıyı geometrik seriyle artırabilme özelliği vardır. Bu girişimcilik yarışmasının kazananlarını belirlerken dünyada ilk defa beyin görüntüleme yöntemleri kullanıldı. Onun için bu yarışma dünyayı değiştirme arzusu taşıyan öğrencilerimizle inovasyonun kesişim noktasıdır. Bu kesişim noktası da rahmetli Ünal Çağıner’i en anlamlı şekilde ifade etmektedir. Ruhu şad olsun.”

Yarışmanın ödül töreninin baş konuşmacısı Bloomberg HT Genel Müdürü Ali Can Türkoğlu ise; “Girişimcilik ülkelerin gelişmesi, kalkınmasında için önemli bir olgudur. Dünya arenasında ürettikleriyle var olmalarına vesile olur. Günümüzün hızlı gelişen dünyasında yaratıcılık ise elzemdir. KKTC bu konuda çok şanslı bir ülke; bir araya geldiğim herkeste değer yaratma tutkusunu görebiliyoruz. Medya dünyasında büyük bir kurumun yöneticisi olarak iş dünyası, girişimcilik konularında özgün içerikler hazırlıyoruz. Bu nedenle de bir çok girişimci/yatırımcıyla bir araya gelme fırsatım oluyor. Bu da belirttiğim gibi “inovasyon” kavramının günümüzdeki önemini anlamama vesile oluyor. Bugün ise bu tarihi ana tanıklık ediyor olmak muazzam. Bir girişimcilik yarışmasının final değerlendirmesini böyle eşsiz bir kurguda tasarlamak büyük bir vizyon. Emeği geçen başta Final GİNOVA Genel Müdürü Doç. Dr. Arzu Girişken, Prof. Dr. Yener Girişken ve tüm ekibe, Uluslararası Final Üniversitesi’ne ve tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. “

Yarışmanın nöro yöntemle çıkan sonuçlarına göre birincilik ödülünü Acapulco Resort Convention Spa Sports Otel Yönetim Kurul Başkanı Dr. İçim Kavuklu, yarışmanın birincisi Kelstine Binue’ye “Dima Pay” isimli online ödeme sistemleri projesi ile takdim etti. Dr. İçim Çağıner Kavuklu ödülü takdim ederken “Kıymetli babam Ünal Çağıner, “Girişimcilik” konusunu hayatının odağına koymuş bir insandı. Üretmek, anlam katmak hayattaki amacıydı. Bugün böyle bir törenle anılması, adının bu yarışmayla tam da onun emek verdiği “girişimcilik” alanıyla yaşayacak olması biz ailesi için mutluluk oldu. Ayrıca böylesi tarafsız, objektif bir değerlendirmede dahi bir kadın girişimcinin birinci olması da ayrıca mutlu etti. Bizler de KKTC’de girişimcilik ve yenilik kavramlarının yaygınlaşması için emek vermeye devam edeceğiz.” diye belirtti.

İkincilik ödülünü CreditWest Genel Müdürü Mazhar Zaheer, Enock Sompwe ve ekibine “Rescue Drone” isimli dronelarla KKTC’de güvenliğin sağlanması projesiyle, üçüncülük ödülünü ise İzzatillo Jamolddinov’a “Apex Smart Home Solutions” isimli evlerde enerji kaynaklarının tüketiminin doğru yönlendirilmesi projesiyle Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Yaratan takdim etti.