Ceren ÖZBİL

    Ülkede ardı arkası kesilmeyen zamlar karşısında hedef haline gelen marketler, Perşembe akşamı konuyu masaya yatıracak.

   Toplantıda güneydeki ve Türkiye’deki market fiyatları da göz önünde bulundurularak karşılaştırma yapılacak.

    Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu’ndan alınan bilgiye göre ise daha sonra ilgili bakanların da katılacağı bir basın toplantısı yapılması planlanıyor.

   Bağımsız Gazete’ye konuşan Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, yapılan zamlarda hep marketlerin zan altında kalmasından yakındı ve aslında fiyatlardan marketlerin değil, ithalatçıların ve tüccarların sorumlu olduğunu ifade etti.

   Nalcıoğlu, ayrıca bakanların sürekli olarak “marketleri denetleyeceğiz” dediğini ve bunun da aslında marketleri hedef haline getirdiğini söyleyerek, denetlenmesi gerekenin bütün aktörler olduğunu belirtti.

   Nalcıoğlu, ayrıca somon ekmek fiyatı konusunda da bugün ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek “bakanlık bize ekmeği   12 TL’den satın diyor. 12 TL’ye ekmek satmak isteyenlere fırıncılar ekmek vermiyor. Fırıncılar ekmeği 13.5 TL’den satın alıyor. Ekmeği 15 TL’den satana bakanlık ceza uyguluyor. Yani arada kalan biz olduk ” dedi.

“Yasal düzenleme istiyoruz”

   Fuat Nalcıoğlu, ülkede market açmak için herhangi bir düzenleme olmadığını söyleyerek, bunun da beraberinde market popülasyonunu getirdiğini ifade etti.

   Ülkede nüfusun ihtiyacından fazla market olduğunu kaydeden Nalcıoğlu, “nüfusun ihtiyacından fazla market var, ancak bu da serbest piyasa ekonomisinin getirisidir diyerek bir şey demiyoruz” dedi.

   Nalcıoğlu, diğer ülkelere bakıldığında ise market açmanın bir planlamaya göre olduğunu belirtti ve nüfus sayısına bakılarak market açma izni verildiğini ayrıca market çalışma saatleri, marketin büyüklüğü ve satılacak ürünlerle ilgili de düzenleme olduğunu ifade etti.

   Fuat Nalcıoğlu, bu konuda kendilerinin de bir yasa tasarısı hazırladığını ancak bunun bir türlü yasalaşarak uygulamaya girmediğini söyledi.

    Nalcıoğlu, bu yasa tasarısında ise küçük marketlerin de çalışabilmesi için büyük marketlerin daha erken kapanması, marketlerde satılabilecek ürünler ve hangi bölgeye kaç market açılabileceği gibi maddeler içerdiğini ifade etti.