Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, masumiyet karinesinin hassasiyetle korunması gerektiğini söyledi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Erhürman, “Özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle tutuklanan Serdinç Maypa’nın bugün teminatla serbest bırakılmasını değerlendirdi.

Erhürman, “Masumiyet karinesi esastır” dedi.

Tufan Erhürman’ın paylaşımı şöyle:

“Masumiyet karinesi esastır. Kimse mahkeme hükmüyle suçluluğu sabit olana kadar suçlu sayılamaz.

Tutukluluk henüz suçu hükmen sabit olmayan bir kişinin istisnai olarak hürriyetinin bağlanmasıdır. Amacı, tahkikata etki edilmesinin, delillerinin karartılmasının, zanlının kaçmasının engellenmesidir.

Serdinç Maypa ile ilgili olarak mahkeme, hangi fiillerin ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ veya ‘kişisel verileri yayma’yla ilgili olduğunun ortaya konulmadığını söylüyor. Veriler polisin elinde. Dolayısıyla Serdinç Maypa'nın soruşturmaya etki edebileceğine dair yeterli olgu da yok diyor mahkeme. Bu durumda polisin ek tutukluluk süresi talebini reddediyor.

İlk günden beri söylemeye çalıştığımız bu. Bu alan demokrasiyi yakından ilgilendiren bir alan. İnsanların sözlerini, hukuka ve meslek ilkelerine uygun biçimde söylerken kendilerini özgür hissetmeyecekleri bir endişe ortamının yaratılmaması demokrasinin gereği. Bu, Yasa'daki düzenleme kadar, hatta belki ondan bile fazla Yasa'nın polis tarafından uygulanması noktasında dikkate alınması gereken bir konu.

O nedenle tüm alanlarda ve elbette özellikle demokrasiyi yakından ilgilendiren bu alanda masumiyet karinesinin hassasiyetle korunması ve tutukluluğun adeta otomatik bir uygulama haline gelmemesinin sağlanması gerekiyor.

Aksi, demokrasinin de, hukukun da, insan haklarının da, kurumsal yapının da da yıpranması sonucunu doğurur ki bu, bu ülkede yaşayan herkes için ciddi bir sorundur.”