Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy, oluşan enflasyonu, asgari ücretin artışına bağlanmasını eleştirerek, sistematik olarak tekrarlanan elektrik ve akaryakıt zamları yanında sermayenin kâr marjlarının sürüklediği bir enflasyon dalgasının içindeyiz dedi.

“Sadece asgari ücrete artış gelince onun enflasyonist etkisini konuşuyoruz…”

Ersoy, asgari ücrete daha artış bile gelmeden geniş bir kesimden, "aman şimdi her şey zamlanacak" yorumlarının geldiğini belirterek, neden elektriğe veya akaryakıta zam geldiğinde ayni tepkinin verilmediğini sordu.

Elektrik ve akaryakıt, üretimin ve dağıtımın temel girdileridir diyen Ersoy, elektriğin zamlanması enflasyonu tetiklediğini ancak itirazın sadece emekçiye verilen ücret söz konusu olduğu zaman yükseldiğini belirtti.

Emeğe verilen ücret, bir ürünün fiyatını belirleyen birçok faktörden sadece biridir diyen Ersoy, ücretin yanında ham madde, elektrik, akaryakıt, kâr vb pek çok faktörün raftaki fiyatı belirlediğini söyledi.  Emeğe verilen ücretin tek etkenmiş gibi bir algının söz konusu olduğunu aktaran Ersoy, sadece asgari ücrete artış gelince onun enflasyonist etkisini konuşuyoruz ancak diğerlerini hiç konuşmuyoruz dedi.

“Hep egemenlerin aklıyla düşünüyoruz”

Hep egemenlerin aklıyla düşünüyoruz diye konuşan Ersoy, kitleleri hem gerçeğe hem kendi çıkarlarına ters bir sanrıya inandırabilmenin yolunun, aklı düşüncesiz bırakmaktan değil, egemenlerin aklından çıkan düşüncelerle donatmaktan geçiyor dedi. Asgari ücretin zamların sebebi olduğu düşüncesi buna bir örnektir dedi.

“Piyasacı değil kamucu akla ihtiyacımız var

Ersoy, oluşan enflasyonu enerji maliyetleri veya kâr marjlarındaki artış da yaratsa, sebebin asgari ücret olduğunu düşündürüyorlar dedi.  Enflasyonu sürükleyen faktörlere müdahale edemezsiniz çünkü onların denklemden çıkarıldığını, görünmez kılındığını söyleyen Ersoy, bu ilüzyonun kolayca yapılabilmesinin nedeninin, içinde yaşadığımız sosyo-ekonomik sistemin spekülatif karakterinde yattığını belirtti.

Asgari ücrete artış yapısal bir çözüm değildir ama asgari ücret enflasyonun sürükleyicisi de değildir diyen Ersoy, sistematik olarak tekrarlanan elektrik ve akaryakıt zamları yanında sermayenin kâr marjlarının sürüklediği bir enflasyon dalgasının içindeyiz dedi.

Ersoy konuşmasının sonunda, “Gittikçe daha da beter olan bu sarmaldan çıkış için piyasacı değil kamucu akla ihtiyacımız var. Sermayenin aklı kendine kalsın. Biz kendi aklımızla düşünelim” ifadelerine yer verdi.

Editör: Yasemin Canbaz