Lefkoşa’da 30 bin TL’ye A.T.’ye ait KKTC kimlik kartını satın aldıktan sonra sahte kimlikle Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği çıkarılmasıyla ilgili soruşturma büyük ölçüde tamamlandı.

   “Evrak Sahteleme” ve “Sahte Evrakı Tedavüle Sürme” suçlarından tutuklanan zanlı B.O. ile ile suç ortağı A.T. teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

   Lefkoşa Adli Şube’de görevli Polis Memuru Öjen Açıkada, olayla ilgili olguları aktardı.

   Polis, zanlı B.O.’nun 2019 yılı içerisinde KKTC uyruklu A.T.’nin kimlik kartını 30 bin TL’ye A.T.’den satın aldığını söyledi.

   Zanlının satın aldığı kimliğin resim kısmına kendi fotoğrafını koyup, sahtelediği kimlikle Güney Kıbrıs’a geçtiğini ifade eden polis, zanlının sahte kimlikle Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği çıkarmak için başvuru yaptığını ve A.T: adına düzenlenen Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartını sahtekarlıkla temin ettiğini açıkladı.

   Polis, zanlı B.O.’nun 26 Ağustos tarihinde, KKTC’ye giriş yaptığı sırada; zanlı A.T.’nin ise 28 Ağustos tarihinde Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandığını söyledi.

   Polis, her iki zanlının mahkemeye çıkarılarak haklarında 3 gün tutukluluk emri alındığını, bu süre içerisinde yapılan soruşturmada A.T.’nin KKTC kimliğini, B.O.’ya sattığına dair şahadet temin edildiğini açıkladı.     

   Soruşturmanın büyük bir kısmının tamamlandığını belirten polis, teminat talep etti.
   Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, her iki zanlının 30 bin TL nakdi teminat yatırmasına, her biri için 1’er kefilin 300 bin TL kefalet senedi imzalamasına, B.O.’nun haftada 4, A.T.’nin ise ise haftada bir gün polise ıspat-ı vücutta bulunması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi. (KAMALI HABER)