Soğan mutfağın demirbaş ürünlerinden biri. Fakat soğanı kullanırken genelde kabuklarını çöpe atarız. Oysa soğan kabuklarını kullanmanın 5 çeşidi var. İşte süper antioksidan olan soğanın kabuklarını kullanma yöntemleri...

Soğan kabuklarını beş farklı şekilde kullanabilirsiniz. İşte bitkilerden saça kadar soğan kabuğunun faydaları...

SOĞAN KABUKLARI NASIL KULLANILIR?

BANYO YAPARKEN: Soğan kabuklarını kaynattığınız suyu banyo yaparken kullanabilirsiniz. Duş sırasında kullandığınızda saç köklerinizi güçlendirir. Dökülmeleri durdurur.

BİTKİLERDE: Soğan kabuklarını kaynatıp suyunu evinizdeki bitkilerin topraklarına dökün. Toprağın minerallerini artırarak çiçeklerin daha sağlıklı çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra böceklenme ve kurtlanmasını engeller.

ÖDEM İÇİN: Soğan kabuklarını kaynattığınız suyu ise haftada bir kez içtiğinizde vücudunuzdaki tüm ödemleri tek seferde atmış olursunuz. Ötesi hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

BÖCEK ISIRMALARINDA: Böcek ısırmaları ya da kesikler sırasında yaranın mikrop kapmaması için yüzyıllar önce soğan kabukları sargı bezi olarak kullanılırdı. Günümüzde ise halen alternatif tıpta tavsiye edilir. Çıpan ya da ısırmalarda diğer enfeksiyonu engeller.

KARINCALARDA: Balkonlarınızı bir kez soğan suyuyla yıkarsanız böcek yada pireler gelmez. Ayrıca pencerelerinizi de soğan suyuyla sildiğinizde yaz aylarında sivrisineler ya da karıncalar asla o bölgeye yanaşmaz.