Ahmet UÇAR

Yazar -Turist Rehberi Hasan Karlıtaş'ın turist rehberi gözüyle Ada-Kıbrıs, yaşanmışlık, tarih, kültür ve doğa yazılarının yer aldığı "Ada - Kıbrıs" kitabı Işık Kitabevi'nde tanıtıldı.

   Yoğun bir katılımın olduğu etkinlikte Yazar ve Gazeteci Başaran Düzgün, moderetör olarak yer aldı.

   Etkinlik, soru-cevap ve imza töreniyle sona erdi.

Düzgün: Ada - Kıbrıs bir cevaplar kitabı

Düzgün, yazarın kitaba ben kimim sorusuyla başladığını belirterek, coğrafya, tarih, ada ve Akdeniz üzerinden cevaplar vermeye çalıştığını kaydetti.

Ada Kıbrıs'ın bir cevaplar kitabı olduğunu dile getiren Düzgün, çeşitli konularda önermelerin de bulunduğunu ifade etti.

   Düzgün, Hasan Karlıtaş'la ilgili ilk izleniminin onda aşk ve azim olduğuna işaret ederek, kitapta da ülkeyi ve ülke insanını aşkla seven bir kişiliğin ortaya çıktığının altını çizdi.

Karlıtaş: 10 yıllık birikimden oluşuyor

   Yazar ve Turist Rehberi Hasan Karlıtaş, kitap serüvenini sağlayan unsurun Poli dergisi olduğunu belirterek, yazarlar arasında en genç ismin kendisi olduğunu kaydetti.

   Poli ekinin Havadis gazetesinin basın tarihinde önemli yerde durduğunu dile getiren Karlıtaş, gazetenin başında da Başaran Düzgün'ün bulunduğunu anımsattı.

    Karlıtaş, bu kitabın rehberin el kitabı olarak düşünüldüğüne işaret ederek, aradan geçen 10 yıl sonra kitabın çıktığını anlattı.

   Zor bir süreç olduğunu, günlüklerin, arşivlerin incelendiğini söyleyen Karlıtaş, şöyle devam etti:

   "Kıbrıs, her şeyden önce ada. 90-100 milyon önce bir adaydı. İlk insan nasıl buraya geldi, neleri getirdi. Soyut-somut ne kültürler var. Kitapta bir akış, kritik dönemeçler var. Kitapta Fikret Demirağ'ın Limnidi Ateşi şiiri de var. Elimde sürekli bir arşiv olduğu için bunları bir araya getirip ortaya koymak istedim. Sizlerden ricam bu kitabı yavaş okuyun. Okumada da hayatta da olaylara bakışta da yavaşlamaya ihtiyacımız var. Kitapta, coğrafya, mitoloji de var. Kıbrıs ve bakır ilişkisi yer alıyor. 100 sayfalık Lefke tarihi var. En önemlisi de Lefke 'de 1948'de yapılan maden grevi. Adamıza sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur."