Doğan SAMER

Başbakan Ünal Üstel, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin randevu talebi üzerine Birlik Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini Başbakanlık'ta kabul etti.

Görüşmenin ardından Başbakan Ünal Üstel ve Birlik Başkanı Mustafa Naimoğluları basına açıklamalarda bulundu.

“HER ZAMAN ÜRETİMİN YANINDA OLACAĞIZ”

Başbakan Üstel şunları söyledi:

“Tarım Bakanı, Ekonomi Bakanı, Maliye Bakanı ve Başbakanlık müsteşarlarını hayvancılarla görüşmeleri için görevlendirdik.

Hayvancılar sıkıntıları aktardılar. Hükümet olarak da bizim görevimiz üretimi ve tüketiciyi desteklemek. Biz dengeyi kurmak için çalışmalar yapıyoruz. Her zaman üretimin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz.

Özellikle pandemiden sonra dünyada gıdada yaşanan sıkıntılardan sonra genel bir enflasyon yükselmesi oldu. KKTC’ye de yansımalardan dolayı hayvancıların ürettikleri, üretimden elde edilen fiyatlarda yükselmeler oldu. Kontroller için çalışmalar yapıldı. Hükümet olarak üretimin önünü açmak için desteklerimiz devam edecek. Desteğin az olduğu yerlerle ilgili de üreticilerle bir araya gelerek konuşacağız.

“ÖNERİLERİ ALDIK, BAKANLAR KURULU’NDA GÜNDEME GETİRECEĞİZ”

Başbakan Ünal Üstel, bugün gerçekleşen görüşmede, hayvancıların önerilerini aldıklarını ve yarın toplanacak olan Bakanlar Kurulu’nda konunun gündeme getirileceğini açıkladı.

Üstel, konuları değerlendirdikten sonra yapamadıkları uygulamalar olursa ise hayvancılarla Cuma günü tekrardan çözüm için görüşme gerçekleştireceklerini açıkladı.

Üstel ithal et konusunda ise şunları söyledi:

“Bizim önümüzdeki günlerde getireceğimiz et belli bir süre getirilecek. Alım gücü düşük vatandaşlarla biz eti buluşturacağız. Daha sonra ise hükümet olarak hayvancılarla birlikle yeniden görüşüp halkımızın sağlıklı ve ucuz et yemesi için çalışmalar yapacağız” dedi.

Birlik Başkanı Naimoğulları ise toplantıda Başbakana sorunları aktardıklarını, yaşadıkları sorunların ne olduğuyla ilgili bilgi verdiklerini, Başbakanın kendilerini dinlediğini ve konuyu Bakanlar Kurulu'na götüreceğini söylediğini belirtti.

Naimoğulları ayrıca eylemin Tarım Bakanlığı’nda devam edeceğini belirtti.

Editör: Yasemin Canbaz