Baş ağrısı; sinüzit, stres, beslenme şekli gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Sinüzitin meydana getirdiği baş ağrısı ise oldukça şiddetli bir şekilde etki oluşturur. Sinüzitin meydana getirdiği baş ağrısı, günlük hareketlerin yerine getirilmesini olumsuz şekilde etkileyerek yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Şiddetli baş ağrısını ortadan kaldırabilmek için kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tamamen doğal bir yol mevcut. Bu karışımı sadece koklamak bile baş ağrısını kesip atacak! İşte ilaç içmek istemeyenler için baş ağrısını ortadan kaldıran o yöntem…

Sinüzit; yanaklar, alın ve burun gibi bölgeleri kapsayan kemiklerin içerisinde bulunan boşlukların şişmesi ve iltihaplanmasına denir. Bu durum; baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku almada zorluk çekme gibi semptomlara yol açar. Baş ağrısını yok edebilmek için soğan ve sarımsağın gücünden yararlanabilirsiniz.

KESKİN VE ETKİLİ KOKU

Soğan ve sarımsağın suyunun karıştırılması sonucunda meydana gelen keskin ve etkili koku, sinüslerin rahatlamasını sağlayarak nefes alabilmek için destek olur.

Kokladığınız anda bile etki gösteriyor! Baş ağrısını bıçak gibi kesen yöntem: İlaç içmek istemeyenler mutlaka denemeli...

Asidik bir yapısı olduğu için sinüzitin önlenmesinde rol oynar. Soğan suyu ve sarımsaktan elde edeceğiniz bu karışımı koklamanın sinüslere olan etkisi sayesinde de şiddetli baş ağrısının önüne geçebilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen diğer yöntemler ise şöyle;

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, sinüzit meydana getirdiği baş ağrısının giderilmesinde oldukça etkilidir. Sinüslerin rahatlamasını sağlayarak baş ağrısını ortadan kaldırabilmek için yeşil çayla buhar yaparak ya da yeşil çayı direkt olarak içerek bu çözümü sağlayabilirsiniz.

Yeşil çay sayesinde vücuda kafein alımı gerçekleşir bunun sonucunda da kılcal damarlar genişleyerek kan basıncının düşmesini sağlar.

Böylece baş ağrısının azalmasında önemli bir rol oynar.

ZENCEFİL

Zencefil, şiddetli baş ağrısının azalmasında etkilidir. Zencefilin kökünde yer alan antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler, baş ağrısının etkilerini azaltmanın yanı sıra bu durumla bağlantılı olarak gelişen mide ve kusmanın azalmasında rol oynar.

Zencefilin vücutta ağrıya yol açan prostaglandin sentezini önleyerek kan damarlarının şişip baskıya neden olmasını önler. Zencefil çayı içerek bu faydalarından yararlanabilirsiniz.

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı tüketmek, baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Rahatlamayı sağlayarak gerilimden kaynaklanan baş ağrısının da ortadan kaldırılmasında etkilidir. Ayrıca uykusuzluk ve anksiyetenin giderilmesine de destek olur.

LAVANTA YAĞI

Lavanta yağının baş ağrısını ortadan kaldıran bir etkisi bulunur. Lavanta yağından meydana getireceğiniz buhar sayesinde rahatlama sağlayabilirsiniz.

Bu yöntem için ilk olarak bir tencerenin içerisine su ekleyip kaynaması için bekleyin. Su kaynadıktan sonra içine lavanta yağından 5 damla ekleyin. Ortaya çıkan buharı koklamak rahatlamanızı sağlayarak baş ağrınızı ortadan kaldıracaktır.

NANE YAĞI

Nane yağı, şiddetli baş ağrısını geçirebilmek için etkili yollardan bir diğeridir. Nane yağının içeriğinde yer alan mentol bileşenler, bu ağrının ortadan kaldırılmasını sağlar.

Nane yağı sayesinde baş ağrısının yanı sıra baş ağrısının meydana getirdiği mide bulantısı probleminin ortadan kaldırılmasında etkilidir ve vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilir.

Bu yöntem için nane yağından birkaç damla kullanarak alnınıza masaj yapabilirsiniz. Bir diğer yol için ise sadece nane yağını koklamak yeterlidir bu sayede de baş ağrısını yok edebilirsiniz.

UYARI: Hassasiyeti ve alerjisi olan kişilerin tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışması tavsiye edilir. Uzun süreli ve geçmeyen şiddetli baş ağrısına sahip iseniz kesinlikle bir doktora görünmeniz önerilir.