Kıbrıs Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (KEMA) Başkanı İlkay İlseven, hava sıcaklıklarının arttığı bu dönemlerde yangın risklerinin artmakta olduğunu belirterek, görev yapacak işçi ve ekipman eksikliğinin olduğunu belirtti.

KEMA Vakfı Başkanı İlseven, “1 Mayıs itibariyle göreve başlaması gereken  işçiler aradan 1 ay geçmesine rağmen henüz tam olarak oluşturulamamıştır” diyerek Tarım ve Orman Bakanı Hüseyin Çavuş’un, Orman Dairesini ve ormanı gözden çıkardığını söyledi.

İlseven ayrıca Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel’e, “ya Bakanı görevden alınız, ya da Orman Dairesini ve dolayısıyla Ormanları sevecek veya koruyacak başka bir Bakanlığa bağlayınız” çağrısında bulundu.

KEMA Vakfı Başkanı İlkay İlseven’in açıklamasının tamamı şöyle:

“Ülkemizde yaz sıcaklıklarının uzun yıllar öncesi yaşanan yüksek derecedeki sıcaklık rekorlarının kırıldığı sıcak günleri yaşıyoruz. Küresel iklim değişikliğinin dünyadaki olumsuz etkilerini ülkemizde de yaşayarak görmekteyiz.

Akdeniz iklim kuşağı içerisinde yer almamız nedeniyle yaz mevsiminin sıcak ve kurak geçmesi orman yangınlarının meydana gelmesinde uygun zemin hazırlamaktadır. Sıcaklıkların rekorlar kırdığı bu günlerde orman yangınlarının daha sık ve daha etkili olması doğal sayılmakla beraber orman yangınlarına karşı alınacak radikal önlemlerle çıkacak olan yangınlar sonucu yanacak olan alanın küçük boyutlarda kalması sağlanabilir. Alacağımız tüm tedbirler buna yönelik olmalıdır. Bu da ancak yangına erken müdahale etmekle mümkün olacaktır.

Bu amaçla ormanların belli noktaların da 24 saat görev yapacak şekilde, arazöz, araç gereç ve yangın söndürme aletleri ile donanımlı ilk müdahale ekipleri kurulur. İlk müdahale ekipleri toplamda 120 kişiden oluşan ve yangın mevsiminde orman memurları nezaretinde rotasyon esasına göre çalışan mevsimlik işçilerden oluşmaktadır.

İlk müdahale ekipleri konuşlandırıldıkları bölgelerdeki en uzak noktaya en geç yarım saat içerisinde ulaşacak şekilde bu noktalarda hazır kuvvet olarak bekletilmekte ve yangın kulesinin vereceği yangın ihbarı üzerine süratle yangın mahalline ulaşarak yangına müdahale edilmektedir.

Bu yıl için yangın mevsiminde görev yapacak işçilerin istihdamı ile ilgili maliyeden yetki alınmıştır.

1 Mayıs itibariyle göreve başlaması gereken bu işçiler aradan 1 ay geçmesine rağmen henüz tam olarak oluşturulamamıştır. Bu gün 7 Haziran 2024 saat 10:00 itibarı ile yaptığımız araştırmada Girne Orman Bölge Şefliği merkez noktasında görev yapacak ekibin henüz oluşturulmadığını tespit ettik. (2 gün önce 5 Haziran günü aynı tespiti yapmıştık) O günden bu güne hiçbir değişiklik olmamıştır.

Girne merkezde 1 arazözün (İtfaiye aracı) henüz şoförü yok, ilk müdahale ekibi için de işçi istihdamı yapılmamıştır.  Bölgede çıkacak yangına müdahale edecek bir ilk müdahale ekibi henüz yoktur. Ancak Sayın Bakan 5 Haziran günü meclis kürsüsünden milletvekillerinin bu konulardaki sorularına yanıt verirken hiç yüzü kızarmadan Girne merkezde ekiplerin görev başında olduğunu ısrarlı bir şekilde söyleyerek bu yalanını tekrarlamıştır. Bu gün 7 Haziran hala Girne merkezde ne ilk müdahale ekibi, ne de arazözü kullanacak şoför yoktur.

İlgili bakan çam kese böceği ile mücadele konusunda takındığı olumsuz tavrını orman yangınlarına karşı da aynı şekilde sürdürmektedir. Sayın bakanın ne çam kese böceği ne de orman yangınları ile ilgili bir gündemi yoktur. O zaman, Sayın Bakan Orman Dairesini ve ormanı gözden çıkarmış demektir.

Orman Dairesi teknik elemanları görev yapamamanın üzüntüsü içerisinde isyan etme noktasına gelmiştir. Ama bakanın kılı kıpırdamıyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı ve Başbakana çağrımızdır. İki şeyden birine karar verilmelidir. Ya Bakanı görevden alınız, ya da Orman Dairesini ve dolayısıyla Ormanları sevecek veya koruyacak başka bir Bakanlığa bağlayınız. Bunu yapamazsanız sizde yaşanacak olumsuzluklara ortak olacak ve tarih sizleri affetmeyecektir.”

Editör: Yasemin Canbaz