Ceren ÖZBİL

   Ülkede her ne kadar iş kazası denilince ilk akla inşaat sektörü gelse de, farklı sektörlerde de iş kazaları oluyor.

   Bağımsız Gazete’nin basına yansıyan haberlerden derlediği bilgiye göre;  1 Mart 2024-22 Mart 2024 tarihleri aralığında 8 iş kazası meydana geldi. Bu kazaların meydana geldiği sektörler arasında ise tarım, elektrik gibi alanlar da yer alıyor.

    İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, İş Sağlığı Güvenliği Yasası’nın bütün sektörleri kapsadığını ifade ederek, her sektörle ilgili de düzenlemeler içerdiğini kaydetti.

     Yüksel, İş Sağlığı Yasası yapıldığında temel hedefin bir işyerindeki temel iş sağlığı ve güvenliğindeki temel risklerin tanımlanması ve bununla ilgili alınması gereken tedbirlerin planlanması ardından tüm personelin eğitilmesinin geldiğini söyledi.

    Yüksel, “İş Sağlığı ve güvenliğinin bir parçası farkındalıktır, eğitimdir” diyerek, çalışanların belli saatlerde alması gereken eğitimler olduğunu belirtti.

    Önemli olanın iş kazası olmadan gerekli önlemlerin alınması olduğuna işaret eden Yüksel, “Her sektörün çok farklı riskleri vardır. Ne yazık ki felaket yaşanılmadığı sürece bu konulara değinilmiyor. Yangınlar örneğidir. Dolayısıyla tüm sektörlerin bu konudaki yaklaşımları pozitife çevirip, uygulamaları hayata geçirmesi gerekiyor. Bu uygulamaların da devlet tarafından denetimlerinin yapılması gerekiyor” dedi.